GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

‘Cezaevinde bıçak çektiler’

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu deldiği iddiasıyla yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasına dün de devam edildi. Davanın baş sanığıyken, itirafçı olarak tanık sandalyesine oturan Reza Zarrab’ın, Atilla’nın savunma ekibi tarafından çapraz sorgusu dün sona erdi.

Razi CANİKLİGİL/ NEW YORK

Halkbank’ın 2014 yılında, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’ne (OFAC) Reza Zarrab’ın da İran’a karşı yaptırımlar için oluşturulan kara listeye alınması için uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Ayrıca Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming, “Gülencilerle ilgili bir şey duydunuz mu” diye sordu.

Zarrab ise “Evet, ama, bunların çok farklı isimleri var. Terör örgütü mü? Siyasi grup mu? Din grubu mu? Bilmiyorum” karşılığını verdi. “Terör örgütü denen, bombalı saldırılar yapan bir grup olduğu konusunda hemfikir miyiz” şeklindeki sorusuna ise “Kesinlikle değiliz. Ben bunların ne yaptığını bilmiyorum” dedi.

Savcılığın sorularını yanıtlayan Zarrab, işbirliği yaptığı için ölümle burun buruna geldiğini öne sürdü. Brooklyn’deki cezaevinde kalırken bir kişinin kendisine bıçak çektiğini iddia etti. Zarrab bu şahsın “Kendisine işbirliği yaptığı için saldırdığını ve onu öldürmek için talimat aldığını” da iddia etti. Zarrab güvenlik kaygısı duyduğunu, en çok da Türkiye’deki ailesi için endişelendiğini söyledi. Zarrab, eski bakan Zafer Çağlayan’a verdiği saat ve piyanonun da rüşvet olduğunu kabul etti.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tercih yapacaklar dikkat! Üniversite seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken 7 kriter…
İzmir’de üniversite okuyanların sahip olduğu 5 ayrıcalık
Yaz sendromu yaşayanlara kurtarıcı 5 hobi
En sevilen 8 Yunan adası hakkında bilmeniz gereken her şey!
İstanbul'da hayallerinizi gerçekleştirmek için 4 adım

EN SON HABERLER

  1. İran'da çatışma: 11 ölü
  2. Kuzey Kore yüzde 3.5 'küçüldü'
  3. Fas Meclis Başkanı'ndan "Türkiye ile ilişkileri güçlendirme" çağrısı
  4. Yunanistan’dan teröriste iltica
  5. ‘Kıbrıslı Türkleri azınlık yaptırmayacağız’
  6. İmzalardaki sır
  7. Macron boy hedefi: Fransa’da gündem dayakçı koruma
  8. Hollanda ile kriz 16 ay sonra sona erdi
  9. Amazonman
  10. Trump'ın avukatı Playboy modeliyle ilgili konuşmayı kaydetmiş