GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

ABD'den İran karşı yeni hamle: Birleşin

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Körfez ülkelerine anlaşmazlıklarını bir kenara bırakma, İran'ın istikrarı bozma tehditlerine ve radikal örgütlere karşı birleşme çağrısında bulundu.

KUVEYT (AA)

Votel, Kuveyt'te gerçekleştirilen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanlarının bir araya geldiği toplantıdaki konuşmasında, Körfez ülkelerine anlaşmazlıklarını bir kenara bırakma, İran'ın istikrarı bozma tehditlerine ve şiddet yanlısı radikal örgütlere karşı birleşme çağrısı yaptı.

İran'ın istikrarı sarsan faaliyetlerinin ve şiddet yanlısı radikal örgütlerin bölgede devam eden iki güvenlik tehdidi olduğuna dikkati çeken Votel, ortak milli güvenlik çıkarları için güçleri birleştirmek ve arttırmak gerektiğini belirtti.

"Müttefiklerimize aykırı düşen herhangi bir yol ya da kararla hareket etmememiz gerekir." ifadelerini kullanan Votel, bu durumun düşmana fayda vereceğini aktardı.

KÖKLÜ ÇÖZÜMLER

Votel, "Sorunları belirledikten sonra köklü çözümler bulmaya çalışmalıyız. ABD'de ve dünyadaki değişimler bizim daha fazla yakınlaşmamızı gerektiriyor." ifadelerine yer verdi.

KİK ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanları, iki gün önce yapılan geniş kapsamlı askeri toplantının ardından bugün Kuveyt'te yeniden bir araya geldi. Toplantıya ABD Merkez Komutanlığı'ndan yetkililer de katılıyor.

Kuveyt ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda Ortadoğu'da güvenlik, bölgesel meseleler, terör ve aşırılıkla mücadele, bölge ülkelerinde emniyet ve istikrarı güvence altına almak için ortak çabaları güçlendirmeyi hedefleyen konular görüşülüyor.

KATAR DA DAHİL

Katar'ın da aralarında bulunduğu aynı ülkelerin genelkurmay başkanları, ortak savunma ve askeri iş birliğini güçlendirme yollarını görüşmek üzere iki gün önce de Kuveyt'te toplanmıştı.

Söz konusu toplantı, 2017'de patlak veren Körfez krizinin ardından Katar'ın katıldığı ilk askeri toplantı olma özelliği taşıyordu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

YORUMLAR

 • java mocha 13.09.2018 04:47:42 birlik olmak lazim dogru ama Amerikaya karsi.
 • Sener Koruturk 13.09.2018 00:43:03 Firsat bu firsat. Sizde o birlige katilin. Bir defa da kartlarinizi dogru oynayin. Iran ve Rusya can cekisiyor.  Mazlumlar diyerek onlara arka cikmayin.
 • serkan karaçam 12.09.2018 21:23:07 ABD Türkiye’yi belli bir noktada tutmak istiyor bu doğru ,bunuda açıkça diyor.Fakat bugün Rusyacı İrancı olanlar,onlardan umut bekleyenleri görmek daha acı..Düşmanın bile merti iyidir....
 • Seyfettin Doğru 12.09.2018 19:43:03 ABD diyor ki "iran suriye den çekilsin ve nükleer silahı olmasın".. kötü mü? suriyede kalsın ve nükleer silahı olsun mu? ABD karşıtlığı yapacağız diye saçmalamaya başladık..
 • Andrewich Vossliyova 12.09.2018 19:42:00 Uzulerek gercegi soyledim: Amerikam'da Orta Dogu'dan anliyan 1 adam YOK. Bu  Joseph Votel bos konusuyor, Sia ve Wahabi nasil can dusmani hic bir haberi YOK. Ahh beni Washington'da consultant yapsalar
 • Omer Faruk 12.09.2018 19:38:26 Amerikasız bir dünya geçmişe nazaran daha yakın.
 • Seyfettin Doğru 12.09.2018 19:26:07 biz de "iran nükleer silah sahibi olsun, onun da hakkı" diye geziyoruz.. hakkaten garip bir milletiz.. o zaman bölgede hiç sözümüz geçmez..

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yatırım amaçlı ofis alırken dikkat etmeniz 4 şey
Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…

EN SON HABERLER

 1. Putin ile Merkel Suriye'yi görüştü
 2. Papa'nın cinsel ilişki çıkışı tepki çekti
 3. Son dakika: Rus savaş uçağı düştü
 4. Nusret'te 'et ziyafeti çeken' Maduro kendini savundu
 5. Avrupa Adalet Divanından Brexit kararı
 6. 'Uçak inerken uyumak kulağa kalıcı hasar verebiliyor'
 7. Londra'da cami önündeki yayalara araçlı saldırıya soruşturma
 8. Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'e şartlı tahliye
 9. İsviçre ve Hollanda büyükelçileri Rusya Dışişleri Bakanlığına çağırıldı
 10. Kirli bebek bezinden çevre dostu yakıt üretilecek