GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

AB Komisyonu Başkanı Juncker: İdlib derin endişe kaynağı olmalı

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "İdlib bizim için derin bir endişe kaynağı olmalıdır. Çok kısa sürede yaşanacağı açık olan bu insani felaket karşısında sessiz kalamayız." dedi.

AA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İdlib'de insani felakete doğru gidildiğini belirterek, "İdlib bizim için derin bir endişe kaynağı olmalıdır. Çok kısa sürede yaşanacağı açık olan bu insani felaket karşısında sessiz kalamayız." dedi.

Juncker, Strazburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda AB'nin durumu ve geleceği hakkında konuşma yaptı.

Suriye'de devam eden krize değinen Juncker, "İdlib bizim için derin bir endişe kaynağı olmalıdır. Çok kısa sürede yaşanacağı açık olan bu insani felaket karşısında sessiz kalamayız." ifadelerini kullandı.

Suriye krizinin, Avrupalıların 2. Dünya Savaşı’ndan beri faydasını gördükleri uluslararası düzenin gittikçe hedefte yer aldığının kanıtını olduğunu belirten Juncker, “Dünün ittifakları belki yarının ittifakları olmayacak.” şeklinde konuştu.

Juncker, AB’nin içine kapalı bir ada olmadığını aksine etrafına açık ve komşularıyla ilişkisini sürdüren barış dolu bir kıta şeklinde kalacağını kaydederek, “Avrupa’nın egemenliğinin zamanı geldi. Zaman kaderini kendi ellerine alma zamanıdır.” dedi.

Avrupa’da barışın AB sayesinde mümkün olduğunun altını çizen Juncker, “AB barışın garantisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Juncker, AB'de son dönemde artan aşırı sağ hareketlere de değinerek, "Diğerini reddeden, başkalarından nefret eden ulusçuluğa hayır diyelim." diye konuştu.

SINIR VE SAHİL KORUMA BİRLİKLERİ

Göç ve mültecilerle ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Juncker, 2020 itibarıyla 10 bin kişiden oluşacak sahil ve sınır koruma birliğinin göreve başlayacağını bildirdi.

Juncker, Akdeniz’den gelen göçleri yüzde 80 oranında azalttıklarını belirterek, “Düzenli göç kanalları oluşturmak gerekiyor. Kalifiye göçmenlere ihtiyacımız var.” dedi.

AB’de iç sınırlara karşı olduğunu kaydeden Juncker, bunu savunacağını söyledi.

Juncker, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararıyla ilgili de 29 Mart’tan sonra Birleşik Krallık’ın ekonomi, siyasi ve güvenlik alanlarında yakın bir komşu olarak kalacağını dile getirdi.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yatırım amaçlı ofis alırken dikkat etmeniz 4 şey
Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
Fen Bilimlerinde başarılı bir kariyer için Lisansüstü eğitimin 4 olmazsa olmazı!
Kariyerinizde fark yaratacak bir lisansüstü eğitiminin şifreleri…

EN SON HABERLER

  1. Japonya Rus uçaklarını püskürttü
  2. Büyük kriz çıkmıştı: Boğaz'dan geçti
  3. Merkel'den İdlib mutabakatı açıklaması
  4. 'Başladık' dedi 'Yenilmez'lerini işaret etti
  5. Trump'tan flaş açıklama: Çok yakında görüşeceğiz
  6. Kasırga can almaya devam ediyor! Milyonlarca hayvan da telef oldu
  7. Yine rahat durmadı! Irkçı Wilders'tan "İslami ifadeler yasaklansın" teklifi
  8. Putin ile Merkel Suriye'yi görüştü
  9. Papa'nın cinsel ilişki çıkışı tepki çekti
  10. Son dakika: Rus savaş uçağı düştü