GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Diyanet'ten yılbaşı ve piyangoyla ilgili hutbe: Gayrimeşru davranışlar

Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlayarak bütün camilerde okuttuğu bugünkü Cuma hutbesinde yılbaşı kutlamaları uyarısı yapıldı. Hutbede, "gayrimeşru tutum ve davranışlar" ifadesi kullanılarak, "Muhasebe yapılması gereken saatlerin piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücü" denildi.

AA

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan ve Türkiye genelinde camilerde okunan cuma hutbesinde, yılbaşı kutlaması uyarısı yapıldı. Diyanet'in hazırladığı cuma hutbesinde, "Kendini ve yaratılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz" denildi.

Türkiye genelindeki tüm camilerde, Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Ömür nimeti" konulu cuma hutbesi okundu. Hutbede, İslam dininin peygamberinin "Kıyamet gününde insanoğlu şu beş şeyden hesaba çekilmedikçe Rabbinin huzurundan bir yere kımıldayamaz" sözlerine yer verilerek, 'Kıyamet gününde' insanların, ömrünü, gençliğini nerede nasıl geçirdiği, kazancını nereden elde ettiği, nereye harcadığı, ilmiyle amel edip etmediği gibi sorularla hesaba çekileceği söylendi.

Hutbede İslam dinine inananların yıl sonu nedeniyle peygamberin anılan sözlerindeki soruları kendilerine sorması istenerek, şu ifadeler kullanıldı: "Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür. Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi muhafaza eylesin."

 

YORUMLAR

 • tc cem vargel 31.12.2016 08:57:20 O vergilerde alınan milyonluk arabaya biniyorsun ama. İşinize ne gelirse oradan gidin bakalım.
 • Servet servet 30.12.2016 22:43:57 Piyango biletlerinin tümü bitmiş anlaşılan. Bırakın bileti mileti başkan milleti hayal peşinde koşmak zorunda bırakanların adaletsizliklerinden bahsedin sıkıysa
 • Sibel Eyigün 30.12.2016 17:41:47 Hahaha piyango biletleri piyasada tükendikten sonra mı akıllarına gelmiş hutbe vermek!
 • BİROL TANYERİ 30.12.2016 17:29:41 milli piyango özelleştirilirken piyango idaresini diyanet işleri başkanına verseler hutbeyi değiştireceğine garanti veririm
 • BİROL TANYERİ 30.12.2016 17:27:18 her yılbaşında aynı terane diyanet işlerine ayrılan bütçeyi bunları söylemek içinmi ayırmışlar...7 yada 8 bakanlıktan daha fazla bütçe ayrılan diyanetin uğraştığı şeylere bakın
 • CITRIC ACID 30.12.2016 17:17:56 Ah bi bilse insanlar.haram para ile iki cihanda saadet olmayacağını; hâlâ sivri zekalı peşinciler; işi vicdan, herkesin kendi tercihi noktasına getirdiler.Yuh.
 • n n 30.12.2016 16:52:29 insanların kötülüğüne birşey mi var ortada bunlarla uğraşıcağınızın insanlığın zararına olan konulara hutbeler verilsin çalma çırpma uyuşturucu satma silah kaçakçılığı kadın ticareti..
 • n n 30.12.2016 16:44:25 İyide Yen'i yıl kutlanıyor biz Noeli kutlamıyoruzki.. yabancıların kutlandığı 25aralık İsa'nın doğumu ve sonrası Noel tatili olan bayram.. Biz 1 ocak Yen'i yılı kutluyoruz tüm dünyanın Yen'i yılagirşi
 • Uğur Banoğlu 30.12.2016 16:29:05 Siz üzüledurun, bana bu gayrimeşrudan 60 milyon çıksın da bir daha yüzünüzü görmem zaten!
 • fatih demircioğlu 30.12.2016 16:26:53 türkiyede kumarhane yok en büyük kumarı devlet şans oyunlarıyla oynatıyor.bence bu hutbeyi halka değil hükümete yapsanız hoca efendi..

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

 1. Batman’da otomobil takla attı: 2’si ağır 5 yaralı 
 2. Başbakan Yıldırım: Tarih zulme sessiz kalan kör vicdanları da yazacak
 3. Kahvehaneye silahlı saldırı: Yaralılar var
 4. Keçi, çobanı hastanelik etti
 5. Erdoğan'dan operasyon sinyali...
 6. Dere taştı! Edirne-Kırklareli karayolu trafiğe kapandı
 7. Otomobili habersiz alıp kaza yapan oğluna 'üzülmeyin, yenisi alırım' dedi
 8. Mahkemeden şaşırtan karar! 6 yaşındaki çocuğa kayyum atandı
 9. Şemdinli’de binbaşı intihar etti
 10. Kızının sevgilisi sanıp ateş açtı, kapıyı açtığında hayatının şokunu yaşadı