GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

İstanbul Zeytinburnu Belediye Meclisi kararıyla sitelerde açık havuz ile 1+1 konut yapımının kısıtlanması ve mescit yapımının zorunlu tutulması kararlarına hem bakanlıktan hem de sivil toplumdan tepki geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üst düzeydeki bir yetkilisi Hürriyet’in konuya ilişkin sorusunu yanıtlarken, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne uyum sağlanması için yapıldığı iddia edilen bu kararların, yönetmeliğe aykırı, keyfi kararlar olduğunu söyledi.

Aysel ALP/ANKARA

‘MESCİT ZORUNLU TUTULAMAZ’

Aynı yetkili, “İmar Yönetmeliği’nde mescit yapımının zorunlu olması ve havuz yapımının yasaklanmasına ilişkin bir hüküm yer almadığı gibi, buna yönelik Belediye Meclis kararı alınamayacağına dair hükümler yer almaktadır. Diğer taraftan yönetmelikte 1+1 konut sayısını sınırlayan bir hüküm de yer almamakta olup, imar planı ile verilen yapılaşma hakkı dâhilinde, herhangi bir sınır olmaksızın (1+1 veya 3+1 sayısı gibi) istenildiği kadar konut yapılması mümkündür” dedi.
Bakanlık olarak sürecin takipçisi olacaklarını belirten yetkili, bu karardan mağdur olan müteahhit, mimar, parti kim varsa yargı yoluna başvurabileceklerini söyledi.

Mimarlar Odası Genel Başkan Eyüp Muhcu, “Zeytinburnu Belediyesinin kanun ve yönetmeliklere açıkça aykırı olan bu kararlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iptal etmeli. Aksi halde Zeytinburnu’ndaki sitelerde bulunan açık havuzlar da yasaklı hale getirilebilir. Çünkü bunlar şu anda ruhsatlı olsa bile; onarım, tadil için belediyeye başvurulduğunda meclis kararı gerekçe gösterilerek, kapalı hale getirin, denilebilir. Aksi halde bu yapılar ruhsatsız sayılır” uyarısı yaptı.
Başkan Muhcu, güneşten yararlanmak için yapılan açık havuzların, çağdışı bir zihniyetle yasaklanmak istendiğini belirterek, “Biz iptali için bölge idare mahkemesine başvuracağız” dedi.

 

YORUMLAR

 • abdullah barış 08.12.2017 06:42:32 Herkes tepki yaratıp medyatik olma hevesinde .
 • salvador ali 08.12.2017 03:07:41 Belediyeler önce bodrum kat ve bahçe kat gibi saçmalığı yasaklasın. Ev uğruna Vatandaşı güneşsiz havasız yere mahkum ediyorlar. Havuza sıra gelene kadar otopark sorununu çözsünler.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

 1. Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik Suriye görüşmeleri
 2. Milli Piyango çekiliş sonuçları açıklandı... 19 Şubat Milli Piyango bilet sorgulama sayfası
 3. Son dakika... Şehit Ömer Halisdemir'in son görüntüleri ortaya çıktı
 4. Tekmeledikleri cisim patladı: 2 yaralı
 5. 'Yok artık' dedirten olay... Polis gibi yolu kapatıp uygulama yaptılar
 6. Dede Korkut kimdir? Kısaca hikayeleri
 7. Akılalmaz ölüm! Kabızlığını gidermek isterken...
 8. Son dakika... Boydaklar için karar verildi
 9. Taşeron kadro sorgulama ekranı hangi devlet kurumlarında açıldı? Taşeronlar için kadro sınavları ne zaman?
 10. Erdoğan'dan Putin'e net uyarı