GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Bağımsızlık deklarasyonunu oy birliğiyle iptal edildi

İspanya Anayasa Mahkemesi, 9 Kasım'da Katalonya özerk yönetim parlamentosunda kabul edilen "bağımsızlık deklarasyonu"nu oy birliğiyle iptal etti

AA

İspanya Anayasa Mahkemesi, 9 Kasım 2015'te Katalonya özerk yönetim parlamentosunda kabul edilen ve Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmasını öngören kararı oy birliğiyle iptal etti.

İspanyol hükümetinin 11 Kasım'da yaptığı itirazı kabul ederek, Katalan parlamentosunun "bağımsızlık deklarasyonu" olarak adlandırılan kararını otomatikman askıya alan Anayasa Mahkemesi, dünkü kararıyla süreci yasal yollardan tamamen sonlandırdı.

Tarihindeki en erken kararı alan Anayasa Mahkemesi'nin olağandan farklı olarak, hızlı bir şekilde konuyu gündemine alması ve karara bağlaması dikkat çekti.

Bu arada İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı İspanya'ya inananları sevindiriyor" dedi.

Rajoy, "Anayasa Mahkemesi, Katalan parlamentosunda alınan kararın tüm maddelerini geçersiz saydı. Bu, ulusal egemenliğe ve İspanyollar arasında eşitliğe inanan İspanyollların büyük çoğunluğu için çok memnuniyet vericidir" şeklinde konuştu.

Öte yandan Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı siyasi partilerden olan, Katalonya başkanı Artur Mas'ın liderliğini yaptığı "Katalonya Demokratik Yönelimi" partisini İspanya'da 20 Aralık'ta yapılacak genel seçimlerde temsil edecek "Demokrasi ve Özgürlük" partisinin liste başı adayı Francesc Homs ise, "Bu siyasi bir konu. Bunu mahkemeye taşımak korkunç bir hata. İktidar partisi, Katalan sorununu, kendilerinin başkanlık yapıp, kontrol ettiği bir mahkemenin kararına dayanarak çözmeye çalışıyor. Anayasa Mahkemesi aracılığıyla bize söylenenleri artık yapmamalıyız. Bunun hiçbir siyasi ve demokratik dayanağı yok" görüşünü savundu.

27 Eylül'deki seçimlerden sonra halen hükümetsiz olan Katalonya'da, çoğunlukta olan bağımsızlık yanlısı siyasi partilerin Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrasında nasıl bir tutum izleyeceği, karara itaat edip etmeyecekleri henüz bilinmiyor.

9 Kasım'da Katalan parlamentosunda kabul edilen kararda, İspanyol mahkemelerinin kararlarına itaat edilmemesi, Katalonya'yı İspanya'dan ayıracak yasal hazırlıkların yapılması ve Katalan devleti kurumlarının oluşturulması öngörülüyordu.

YORUMLAR

 • ankara çiğdemi 05.12.2015 11:42:37 iskoçya daki ayrılıkçıların ardından, katalanlar da aynı noktaya geldiler. Bizdeki ayrılma sevdalıları için örnek olur umarım.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Türkiye’nin cenneti Yalova’da yatırım yapmak için 6 muhteşem neden!
Cesaretleriyle herkesi kendine hayran bırakan kadınların öyküleri
Anadolu Yakası’nın incisi Yakacık’ta yaşamak için 4 sebep!
5 soruda doğru üniversite seçiminin ABC’si
2018 yaz sezonunun 5 popüler makyaj trendi ve ürünleri

EN SON HABERLER

 1. Fotoğraftaki herkesten izin aldınız mı?
 2. Mercedes de manipülasyon yapmakla suçlanıyor
 3. Şampiyon yüzücü kansere yenildi
 4. Yolcular fişleniyor mu yoksa bu bir önlem mi
 5. Hastalığı çok hızlı ilerledi ve 22 yaşında aramızdan ayrıldı
 6. UETD yeni isimle dünyaya açılıyor
 7. Göçmen kız öğrenciye düşük not!
 8. ‘Beton cinayeti’nin faili Türkiye’ye iade
 9. İngiltere Dışişleri: Bakanımızı işlettiler!
 10. O tartışmalara son noktayı koydu: Bizim için konu kapandı