GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Alman uzmanlar AB-Türkiye işbirliğinden umutlu

Avrupa İstikrar Girişimi Başkanı Knaus, "AB artık Türkiye'nin kendisi için taşıdığı önemin farkında.Türkiye ile yakın ilişkilere ve karşılıklı güvene sahip olmak AB’nin çıkarınadır" dedi.

AA

Alman uzmanlar, AB ile Türkiye arasında yapılan zirvenin ardından Türkiye’nin üyelik sürecinin canlanmasını, sığınmacı krizinin çözümüne dönük işbirliğinin güçlenmesini bekliyor.

Düşünce kuruluşu Avrupa İstikrar Girişimi (ESI) Başkanı Gerald Knaus yaptığı değerlendirmede, zirvenin ardından ilişkilerin canlanacağını umut ettiğini belirterek, "AB artık Türkiye’nin kendisi için taşıdığı önemin farkında, bunu kabul ediyor. Türkiye ile yakın ilişkilere ve karşılıklı güvene sahip olmak AB’nin çıkarınadır" dedi.

Son 3-4 yılda AB’nin Türkiye’ye ilgisinin azaldığını, bunda Türkiye’nin reform sürecinin yavaşlamasının da payı olduğunu kaydeden Knaus, son aylarda Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sığınmacı krizinin ise Türkiye’ye bakışı değiştirdiğini belirtti.

"YILLAR ÖNCE YAPILMALIYDI"

Alman Dış İlişkiler Konseyi (DGAP) uzmanı Kristian Brakel, AB’nin Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için geç kaldığı eleştirisinde bulunarak "Merkel, sığınmacı krizinin çıkmasıyla Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu anladı" dedi.

Almanya’nın ancak karşı karşıya kaldığı sığınmacı krizinin ardından Türkiye ile AB çerçevesinde işbirliğini geliştirmek için harekete geçtiğini belirten Brakel, "Bu zirveyi genel olarak olumlu buluyorum. Ancak bunun şimdi değil, birkaç yıl önce yapılması gerekiyordu. Bugünkü koşullarda, tarafların karşılıklı olarak beklentilerini karşılayabilmeleri çok daha zor" değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR

 • Ismet Aslan 06.12.2015 15:00:31 almanya ilk bastan türkiye yi AB ye alsa idi bu gün almanyanin ekonomisi cok daha Güclü olurdu ama zarari türkiye cekerdi türkiye 10-15 yil önce AB ye girmis olsa idi türk ekonomisi bu Kadar büyümezdi türkiyenin AB ye tam üye olanin tam zamanidir AB nin yararinadir
 • ismail Günyüzlü 06.12.2015 11:30:55 Şu sıralarda göçmen sorunu ve geri kabul anlaşması gereği 3 milyara kendilerine sorun olan kimliksizlerin durumu bir çözülsün sonra bu laflar unutulur gider.
 • çelik çelikk 06.12.2015 10:55:42 KATİYEN YALAN .KADİRDEN BAŞKASI İNANMAZ.
 • kirsten owen 06.12.2015 09:59:11 Oyalama
 • namık dogancıoglu 06.12.2015 09:51:12 KAZIKLANACAK BİRİNİ BULDULAR MEMNUN OLMAZLAR MI ?

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Yazın çocukları tablet başından kaldıracak 5 eğlenceli yöntem!
Cilt bakımından beslenmeye SICAKLARLA MÜCADELE REHBERİ
Kurbanlık seçerken dikkat etmeniz gereken 4 kriter!
5 adımda ‘Proje Modelli Lise Eğitimi’ni keşfedin!

EN SON HABERLER

 1. Ladin’in koruması ülkeye dönüyor! Masrafları Almanya ödeyecek
 2. ‘Allah bana ikinci yaşama şansı verdi’
 3. Toni Kroos: Mesut da biliyor, ırkçılık yok
 4. ‘Sessiz Çığlık’ İsviçre’ye ulaştı
 5. Aquarius 141 göçmenle Malta’ya yanaştı
 6. Ayrımcılık yapan iş yerine tazminat cezası
 7. Babasını, dişlerine bakıp alan Almanya, oğlunu limuzinle karşılamıştı
 8. 10 bin yumurtayla omlet
 9. Sürücüsüz otobüs, yola çıktı
 10. Almanya: Köprülerimiz akıllı, bizde olmaz