GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Asırlık proje seferlere başlıyor

Bakü-Tiflis Kars Demiryolu, bu yıl bitmeden uluslararası seferlere başlıyor. Projeyle Bakü’den kalkan tren, Tiflis’ten geçerek Kars’a kadar kesintisiz bir hat üzerinden yolcu ve yük taşınabilecek.

Hürriyet Haber

İpek yolunu yeniden canlandırmak amacıyla Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın ortaklaşa hayata geçirdiği Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu projesinde sona gelindi. Akşam'ın haberine göre geçtiğimiz ay uluslararası seferlerde test sürüşleri gerçekleştiren üç ülke, kesintisiz seferler için gün sayıyor. Projeyle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den kalkan tren, Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’ten geçerek Kars’a kesintisiz bir hat üzerinden yolcu ve yük taşınabilecek. Kars’tan Bakü’ye kadar tek hat üzerinden yapılacak seferler, Bakü’den sonra hem Kazakistan hem de Türkmenistan üzerinden ikinci hatla Çin’e kadar uzanabilecek.

MALİYETİ 600 MİLYON DOLAR

Demiryolu hizmete girdiğinde, ilk etapta yılda 1 milyon yolcu 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. 839 km uzunluğundaki hattın Türkiye’den geçen 76 km’lik demiryolunun Türkiye’ye maliyeti ise 600 milyon dolar.

TÜRKİYE’NİN KASASINA 1 MİLYAR DOLAR GİRECEK

Çin'den Avrupa’ya 45-62 gün arasında değişen yük taşıma süresi projeyle 12-15 gün arasına düşecek. Yapılacak her seferle Türkiye’nin kasasına milyarlarca lira girecek. Avrupa’dan Çin’e seferde olan trenler her Türkiye’ye girişlerinde para ödeyecek. Bu sayede Türkiye’nin sadece demiryolu taşımacılığıyla kasasına yılda 1 milyar dolar girmesi hedefleniyor.

 

YORUMLAR

 • m guray 07.10.2017 11:27:18 Çok güzel de İstanbul'a tren yok..Pendikte takıldı kaldı..Sizce eksiklik değil mi bir mega kent için.?
 • Mahir ŞEKİ 07.10.2017 10:14:00 *Bir yılda ''220.000 TIR/kamyon ve 25.000 Otobüsle'' taşınabilecek yük ve yolcu ''Tek bir demiryolu hattıyla'' taşınabilecek!.. Taşıma maliyeti konusunda Karayolu ile fiyat farkı uçurumu da ortada!..

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

 1. 'Anadolu’nun iş yapma kültürü “imece” örnek olmalı'
 2. Ocak’tan önce emekli olmayın!
 3. Skysens’e 680 bin euro yatırım
 4. 66.1 milyar dolarlık eğlence
 5. Son dakika... Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Bülent Gedikli görevinden ayrıldı
 6. Markaların kur isyanı
 7. TÜRSAB, 1 hafta içinde 500 bin TL teminat mektubu getirmezse...
 8. Formula 1 tarihinde bir ilk... Artık hepsi sendikalı!
 9. Erdoğan'dan çok önemli pasaport açıklaması
 10. Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı! İşte doların ilk tepkisi