GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Alaaddin Keykubat'ın 800 yıllık mahzenleri bulundu

Antalya’nın Alanya İlçesi’nde Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubat’a ait olduğu düşünülen mahzenlere ulaşıldı. Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda mahzenlerin dolu olduğu belirtilirken Hürriyet’e konuşan uzmanlar, “Kale ve mevlevihanenin kuzey bölümünde yürütülen çalışmalarda mahzenleri tespit ettik” dedi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

 

ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubat’a (1220-1237) ait olduğu düşünülen mahzenlere ulaşıldı.

MAHZENLER TESPİT EDİLDİ

Alanya Kalesi ve çevresinde yürütülen bilimsel çalışmalarda tespit edilen mahzenlerin dolu olduğu belirtilirken çalışmanın detayları hakkında Hürriyet muhabirine konuşan uzmanlar, şu bilgileri aktardı: “Kale ve mevlevihanenin kuzey bölümünde yürütülen çalışmalarda mahzenleri tespit ettik.”

UZMAN BEKLENİYOR

“Şu anda çalışmaların devamı için uzman bir hocamızın ekibe katılımını bekliyoruz. İlk tespitlerde mahzenlerin dolu olduğu yönünde ibareler de var. Bu alandaki çalışmaları çok kısa sürede tamamlayıp mahzenleri ortaya çıkaracağız. Tabi mahzenlerin içinde ne olduğu ancak mahzenlere girildiğinde belirlenecek.”

‘YETKİM YOK’

1’inci Alaaddin Keykubat’ın mahzenlerinin bulunduğuna yönelik açıklamaları değerlendiren Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, “Bu konuda açıklama yetkim yok. Şu an için çalışma ile ilgili bilgi veremem. Çalışma tamamlandığında ve somut sonuçlar ortaya çıktığında yetkili kurumlarımız gerekli açıklamayı yapar” dedi.

ALANYA İKİNCİ BAŞKENTTİ

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubad (1220-1237), Alanya kalesinde hüküm süren ve Hristiyan sülalelerinden olan Kyr Vart’ı 1221 yılında yenilgiye uğratarak kaleyi ele geçirmiştir. Hükümdar kendi adına burada bir saray yaptırmıştır. Selçuklular başkent Konya’nın yanı sıra Alanya’yı ikinci bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanarak imar faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

SON 24 SAATTE NE OLDU?

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

EN SON HABERLER

  1. Son dakika... ABD: Türkiye ile görüşmelerde önemli ilerleme katettik
  2. Devlet hastanesindeki kreşte 25 çocuk yemekten zehirlendi
  3. Erdoğan: İyi para kazanıyorlar
  4. Nüfus Hizmetleri Tasarısı yasalaştı
  5. Van Valilliği'nden "dolandırıcılık" uyarısı 
  6. Traktör ve 3 otomobilin karıştığı zincirleme trafik kazası: 7 yaralı
  7. Mahmut Tanal, Meclis kürsüsünde çorabını çıkardı
  8. 7 Ekim ehliyet sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sosyal medyadan MEB'e büyük tepki!
  9. 'Gökçek direnç göstermiyor, istifası kesin'
  10. 'Müftülük çalışanı dini kitapları çöpe attı' iddiasına soruşturma