GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

3.5 yaşında anlattığı hikâyeyi dünya okudu

Kitap hayranı 3.5 yaşındaki Erendiz Önal’ın çocuk kitapları etkinliğinde kulağına anlattığı hikâyeyi kaleme alan İsveçli yazar Asa Lind’in ‘Dinozor Yumurtası’ isimli kitabı, Avrupa ülkeleri ve Çin olmak üzere 19 ülkede satışa sunuldu, büyük beğeni topladı. Lind, bu hikâyeyi kitabının ilk sayfasında anlattı.

Nurettin KURT/ANKARA

İsveçli ünlü çocuk kitapları yazarı Asa Lind, yaklaşık 6 yıl önce bir etkinlikte avukat Erendiz ve Zehra Önal çiftinin o günlerde 3.5 yaşında olan oğlu ile tanıştı. Küçük Erendiz “Size anlatacak bir hikâyem var” deyip ünlü yazarın kulağına hikâyesini anlatınca dostlukları başladı. Lind, kitaplarını imzalayıp minik dostuna hediye etti. Karşılığında ise kendi deyimiyle “değeri ölçülemeyecek bir hediye” aldı. Bir öykü. Küçük Erendiz, tercüman aracılığıyla yazara bir hikâye anlattı. ‘Dinozor Yumurtası’ isimli kitabın ilk sayfasında yazar, özetle şunları yazdı:

“Bana bunları Erendiz Önal adında, üç buçuk yaşındaki bir çocuk anlattı. ‘Bir sırrım var, dinlemek ister misin’ dedi. Ben de onun kalemi oldum. Bir yazar için en değerli hediye, hiç kuşkusuz bir çocuktan aldığı öyküdür. Erendiz sessizce yanıma geldi, etrafına baktı kimseler yoktu. Fısıltıyla anlatmaya başladı: “Bir sırrım var..”

19 ÜLKEDE YAYINLANDI

‘Dinozor Yumurtası’ isimli kitap yedi dile çevrildi. Avrupa ülkeleri ve Çin dahil 19 ülkede satışa sunulan kitap büyük beğeni topladı. Kitap Türkiye’de ise Pegasus Yayınları tarafından basıldı ve piyasaya sunuldu. “Kumkurdu fikrini de kızımdan almıştım” diyen yazar Lind, Hürriyet’e şu açıklamayı gönderdi:

MUHTEŞEM HAYAL GÜCÜ

“Erendiz’in annesi hamileydi. Yeni bir çocuk bekliyorlardı. Erendiz’in anlattığı öyküyü ilk başta gelecek yeni kardeşle ilgili hayalleri diye okudum. Bu haliyle zaten muhteşem bir hayal gücü vardı. Sonra aslında benim hayal gücümün, onun hayalini doğacak bir çocuk etrafında daralttığını fark ettim. Biz büyüklerde her şeyin, sözcükler dahil, sınırlar içinde ve sınır çizmeye adandığını fark ettim. Erendiz’in hayali, doğacak kardeşiyle birlikte sınırları aşmaktan bahsediyordu.”

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

EN SON HABERLER

  1. Sanat öğrencilerinin eserleri sergilenecek
  2. Karadeniz Kitap Fuarı başlıyor
  3. 618 bin 829 sayfa kurtarıldı
  4. Tablo üstüne tablo yapmış
  5. Bu koronun gelirleri minik öğrencilere
  6. Çaldığını ver! Yoksa dünyaya ifşa edeceğiz
  7. Rusya’nın ünlü orkestrası TİM’de
  8. ‘Trilye’nin Oltasına Takılanlar’
  9. 11 dalda aday
  10. Müzikte aile bağları