Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Amortisman sistemi ve oranı değişti

<B>AMORTİSMAN </B> konusu, sayısı 500 bin civarında olan şirketleri ve bir milyon civarında esnaf, sanatkár ve tüccarı yakından ilgilendiriyor.

Yıllardır sürdürülen amortisman uygulaması, halk arasında ‘enflasyon muhasebesi’olarak adlandırılan ‘enflasyon düzeltmesi’ile birlikte değişti.

Yıllardır, yıllık yüzde 20 civarında uygulanan amortisman oranı, enflasyon düzeltmesi ile birlikte, ‘faydalı ömür ilkesi’nin benimsenmesine paralel olarak değişti. 1 Ocak 2004’den itibaren edinilen, amortismana tabi iktisadi kıymetlerin amortisman oranları, Maliye Bakanlığı’nca önümüzdeki günlerde açıklanacak. Bu oranlara göre de, amortisman hesaplaması ve gider yazılması sözkonusu olacak.

YILLARA GÖRE ORAN

a) 1 Ocak 2004 tarihinden önce aktife giren iktisadi kıymetlerde
, amortisman uygulaması, eski oranlara göre yapılacak. Ancak, bu kıymetlerin amortisman ayrılmasına esas bedeli, 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle yapılacak enflasyon düzeltmesinden sonraki değerleri olacak.

31 Aralık 2004 tarihinden sonra, amortismana tabi kıymetlerin elden çıkartılması halinde, bunların maliyet bedeli olarak, düzeltilmiş değerleri esas alınacak.

b) 31 Aralık 2003 tarihinden sonra aktife giren iktisadi kıymetlerde, Maliye Bakanlığı’nca önümüzdeki günlerde açıklanacak oranlar üzerinden, amortisman hesaplanması yoluna gidilecek.

YENİ ORANLAR

Yeni amortisman oranları, önümüzdeki günlerde, Resmi Gazete’de yayımlanacak bir Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile açıklanacak.

Tebliğ taslağında, dikkati çeken bazı oranlar şöyle:

Mobilya ve diğer demirbaşlar: % 10

Cep Telefonları: % 33.33

Otomobiller (jipler dahil): % 20

Otobüs, minibüs, midibüs: % 11.11

Kamyonetler: % 25

Ağır yük kamyonları: % 16.66

Tankerler (Deniz): % 12.50

Beton, kargir ve çelik bina: % 2

Pencere, duvar ve salon tipi klima cihazları: % 6.66

Soğutma dolapları: % 20

Jenaratör: % 10

Hububat ve un imal makinaları: % 5.88

Bilgisiyar yazılımları: % 33.33

Fotokopi cihazı ve faks: % 16.66

Yazar kasalar : % 10

İlk tesis ve taazzu giderleri: % 20

Havlu, çarşaf, masa örtüsü: % 50

Son derece kapsamlı olan liste uzayıp gidiyor. Görünen o ki, enflasyon düzeltmesi ve amortisman uygulamaları konusunda, yeni sistemi ve işleyişini, biran önce öğrenmekte yarar var..
X