Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Amiraller Kupası’nda rota ve tarih değişti

İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen ve son birkaç yıldır Mudanya’nın sahil kasabası Trilye rotasında gerçekleşen Amiraller Kupası’nda değişiklik var.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

turksail.com'un haberine göre, yarış Trilye yerine Fenerbahçe-Adalar-Yeşilköy rotasında yapılacak. Değişikliğin nedeni Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin etkinlikten çekilmesi…

İstanbul Yelken Kulübü önünden verilen startla yola çıkan tekneler, 27 yaşındaki Amiraller Kupası’nda rotalarına Mudanya sahilini alıyor, bir gün şirin bir sahil kasabası olan Trilye’de konakladıktan sonra İstanbul rotasındaki ikinci etaba yelken basıyordu.

İYK TROFESİNE DAHİL

İYK Trofesi’ne dahil olan Amiraller Kupası bu yıl yine Trilye rotasında 14-16 Eylül tarihlerinde yapılacaktı. Ne var ki etkinliğe destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Ben artık yokum” diyerek çekilmesi üzerine yarışın gün ve saatinde değişikliğe gidildi, hava kuzeydoğudan estiği takdirde ciddi bir orsa seyri gerektiren yeni rota belirlendi.

Buna göre Amiraller Kupası, 15 ve 16 Eylül günleri iki yarışlık bir seri şeklinde Fenerbahçe-Adalar ve Fenerbahçe-Yeşilköy arasında yaklaşık 28’er DM’lik coğrafi parkurda yapılacak.

15 Eylül Cumartesi ve 16 Eylül Pazar günleri startlar tüm sınıflara birlikte 10 dakika uyarısıyla İYK Navigasyon Binası önünden Moda yönüne atılmış iki şamandıra arasından saat 11.00’da verilecek.

ROTA İLK GÜN ADALAR, İKİNCİ GÜN YEŞİLKÖY

İlk gün startın ardından tekneler DG Çakarı’nı iskelede, Büyükada, Sedef adası, Balıkçı adası (Neandros), Yassıada, Sivriada ve DG Çakarı’nı sancakta bırakarak İYK önünde finiş yapacak.

16 Eylül Pazar günü ise yine İYK önünden verilecek startla yarışa başlayacak ekipler DG Şamandırası’nı sancaklarında bıraktıktan sonra pruvalarına bu kez Yeşilköy Balıkçı Barınağı’nı alacak. Barınak önündeki şamandıra iskelede dönüldükten sonra Sivriada iskelede, DG Çakarı sancakta geçilecek ve İYK önündeki finiş hattında rota tamamlanacak.

14 Eylül Cuma günü saat 16.00’a kadar kayıtların kabul edileceği Amiraller Kupası’nda her iki etapta yarışın zaman sınırı saat 23.59’da dolacak.

İYK Trofesi’ne puan veren Amiraller Kupası’nın ödül töreni sonraki günlerde ilan edilecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler