Gündem Haberleri

  Amfora keşfi kurguymuş

  Hürriyet Planet
  06.10.2011 - 15:52 | Son Güncelleme:

  Rusya Başbakanlık sözcüsü Dimitri Peskov, Başbakan Vladimir Putin’in Ağustos ayında Karadeniz’de yaptığı bir dalış esnasında bulduğu Yunan döneminden kalma antik eserin, olduğu yere arkeologlar tarafından yerleştirildiğini itiraf etti.

  Putin’in maço imajını sarsan bir itirafta bulunan Peskov, iki kulplu testinin kumsalın sığ olan bir yerine arkeologlar tarafından yerleştirildiğini ve Putin’in de sahnelenen oyun gereği amforayı bulduğunu belirtti.

  Kumsalda yapılan antik eser keşfi, Rusya’daki bloglar ve basın tarafından “Putin için bir diğer poz verme fırsatı” olarak tanımlanmış ve alay konusu olmuştu. Putin’in amforayı bulduğu dalışın videosunda, Başbakan Altıncı Yüzyıl’dan kalan testinin iki parçasını sadece iki metre derinlikte bulmuştu. Putin, yaptığı sahte keşfin ardından “Çocuklar onları buldum” ifadesini kullanmıştı.

  Ancak Salı günü Dozhd televizyonuna konuşan Peskov, bir türlü sona ermeyen spekülasyonlara en sonunda cevap verdi ve keşfin sahte olduğunu itiraf etti. Peskov, “Bakın, Putin’in orada binlerce yıldır yatan testileri bulmadığı açık… Amfora birkaç gün veya haftalar önce yapılan dalışlarda bulundu. Putin’in bulduğu yere bırakıldılar veya yerleştirildiler. Bundan şeytanca bir zevk duymanın bir anlamı yok” dedi.

  Putin, 2000-2008 döneminde Rusya’nın Devlet Başkanlığı’nı yaptı. Mart ayında yapılacak seçimlerle, bu unvanı Dimitri Medvedev’den tekrar geri alması bekleniyor.

  Amfora keşfi kurguymuş

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı