Gündem Haberleri

  Amerika'ya umut yolculuğu mutlu bitti

  A.A.
  14.07.2007 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Kayseri'de, dili sürekli büyüyen ve geçirdiği 12 ameliyata rağmen sağlığına kavuşamayan 8 yaşındaki Özlem Karaboğa'nın, Amerika'da yapılan ameliyatla dilinin bir bölümü alındı.

  Kayseri'de bir mobilya fabrikasında işçi olarak çalışan Adem Karaboğa, geçen yıl Şubat ayında Kayseri Erkilet Havaalanı'nın yeni terminal binasının temel atma töreninde, kucağına aldığı kızı Özlem'in sürekli büyüyen dilini Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e göstererek yardım talep etmişti. Özlem'le yakından ilgilenerek hastalığıyla ilgili bilgi alan Gül, yanındaki Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de görüşerek destek sözü vermişti.

  Bunun üzerine Özlem Karaboğa, Sağlık Bakanlığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Burada yapılan kontrolde, Özlem'in “Kryo-terapi” tedavisi görmesi için yurt dışına gitmesinin uygun olacağı bir raporla bildirildi.

  AMERİKA'YA GÖNDERİLDİ

  “Dilde Lenfanjion” teşhisiyle bugüne kadar 12 kez çeşitli hastanelerde ameliyat edilen, ancak dilindeki büyümesi engellenemeyen Özlem'in, Amerika'da tedavi edilebilmesi için Bakan Gül destek verdi. Dışişleri Bakanlığı, gerekli randevu ve vizeleri alarak Özlem'in, SSK imkanlarıyla Amerika'ya gitmesine olanak sağladı.

  Özlem Karaboğa, tedavi için geçen yıl 1 Ekimde babası Adem Karaboğa ile Amerika'ya giderek John Hopkins Hastanesinde bir ay tedavi gördü.

  Haziran ayında yeniden babasıyla yeniden Amerika'ya giden Özlem, başarılı bir ameliyat geçirdikten sonra Kayseri'ye döndü.
  Kızının dilinin bir bölümünün ameliyatla alındığını belirten Adem Karaboğa, şunları söyledi:
  “Özlem'de daha önce Türkiye'de çeşitli hastanelerde tam 12 kez ameliyat edildi. Yapılan ameliyatlar sonrası dildeki büyüme durdurulamadı. Amerika'da John Hopkins Hastanesinde yapılan ameliyat başarılı geçti. Şimdi ameliyatın sonuçlarını bekliyoruz. Kasım ayında son ameliyat için yeniden Amerika'ya gideceğiz. Amerika'da aynı hastanede Özlem'in diline son şekli verilecek.”
  Geçirdiği ameliyattan sonra dilinin bir bölümü alındığı için eskisine oranla daha rahat konuşabilen Özlem ise artık şarkı söyleyebildiğini ifade etti.

  Özlem “eskiden konuşamıyordum, rahat nefes alıp uyuyamıyordum. Artık kolayca konuşup şarkı bile söylüyorum. Arkadaşlarımla bir araya gelip konuşabiliyorum. Eskiden kimseyle konuşamıyordum. Bana yardım eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı