Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Amerika'nın Sesi Türkçe yayınları tehlikede

  WASHINGTON (A.A)
  07 Şubat 2006 - 08:51Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 08:51

  Amerika'nın Sesi (VOA) Radyo ve Televizyonu'nu yöneten ABD Uluslararası Yayın Kurumu, Amerikan Kongresi'ne, Türkçe yayınlara son verilmesini önerdi.

  ABD Başkanı George W. Bush yönetiminin kongreye sunulan 2007 bütçe tasarısı değişiklik yapılmadan onaylandığı takdirde, VOA'da Türkçe bölümü tarafından şu anda yapılan haftada toplam 12 saatlik radyo ve yarım saatlik televizyon yayınıyla Türkçe internet yayınlarının 1 Ekim 2006 tarihinden itibaren kesileceği öğrenildi.

  Washington'daki Türkçe bölümünde halen 14 kişi görev yapıyor. Bu bölümün Ankara ve İstanbul dahil olmak üzere çeşitli dış merkezlerde çalıştırdığı muhabirler de bulunuyor.

  ABD Uluslararası Yayın Kurumu, Türkçe'nin yanı sıra Yunan, Hırvat, Gürcü ve Tayland dillerinde yayına tamamen son vermeye, Rusça, Hintçe gibi bazı dillerde ise radyo yayınını kesip televizyon yayını yapmaya karar verdi. Kurum ayrıca, İran ve Afganistan'a yönelik televizyon yayınlarını artıracak ve Venezüella gibi Güney Amerika ülkelerindeki televizyon yayınlarına ağırlık verecek.

  Daha önceki yıllarda da VOA'nın Türkçe servisinin kapatılması gündeme gelmiş ancak Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın müdahalesiyle bundan vazgeçilmişti. VOA'nın Kürtçe radyo yayınlarıyla Ermenice televizyon yayınları ise devam ediyor.

  VOA Türkçe servisi, 60 yıldan fazla bir süredir hizmet veriyor. VOA, 1942 yılında kurulmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı