Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Amerikan TV'sinde 'Ermeni Soykırımı' filmi

  WASHINGTON (A.A)
  22 Şubat 2006 - 07:14Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 07:52

  Amerikan PBS televizyonu, 17 Nisan tarihinde “Ermeni Soykırımı” adlı filmi yayın programına alırken, ABD'de yaşayan Türkler de “Ermeni İsyanı” adlı filmin aynı kanalda yayınlanması için imza kampanyası başlattı.

  Ermenilerin sözde soykırımın yıldönümü kabul ettikleri 24 Nisan tarihi yaklaşırken, ABD'deki Ermeni lobisi, soykırım iddialarını destekleyecek yayınlara ağırlık veriyor. Bu çerçevede ABD'nin PBS kanalı, 17 Nisan'da “Ermeni Soykırımı” adlı, Ermeni tezlerini destekleyen bir filmi yayınlayacak.

  “Ermeni soykırımı” iddialarının tek yanlı ele alınamayacağı gerekçesiyle ABD'de yaşayan Türkler de PBS kanalının “Ermeni İsyanı” adlı filmi göstererek, dengeli bir yayıncılık sergilemesi için kampanya başlattı. Türk-Amerikan Dernekleri Başkanı Vural Cengiz, http://www.petitiononline.com/turkside/petition.htmladresine girerek, PBS'in dengeli bir yayın yapması için imza kampanyası düzenliyor. Kampanya çerçevesinde şu ana kadar 10 binin üzerinde imza toplandı.

  Öte yandan PBS televizyonu, 17 Nisan tarihinde yayınlanacak ”Ermeni Soykırımı” adlı filmin ardından yayınlanmak üzere Ermeni iddialarının ele alındığı ve tarihçilerin katıldığı bir panel düzenledi. PBS televizyonu, Türk dernekleri ve hükümetinden gelen uyarıları da değerlendirerek, belgeselin ardından 25 dakikalık bir panel yayınlayıp soykırım tezine karşı çıkanlara da söz hakkı vermeyi planlıyor. Bu amaçla NPR radyosundan Scott Simon'ın yönetimindeki bir panele, soykırım tezini destekleyen Peter Balakian ve Taner Akçam gibi tarihçilerin yanı sıra bu tezi reddeden Amerikalı tarihçi Justin McCarthy ile Türk tarihçi Ömer Turan katıldı.

  PBS direktörü Jacoba Atlas, bu konunun, “tarihin tartışmalı bir parçası” olduğunu belirterek, bir panelle iki tarafın da görüşlerine yer vermenin önemli olduğuna inandıkları açıklamasını yaptı. ABD'deki Ermeni toplumu ise PBS'in bu paneli yayınlamasını engellemek için bir imza kampanyası başlattı.

  Yönetmenliğini Andrew Goldberg'in yaptığı ve 650 bin dolar bütçeyle hazırlanan “Ermeni Soykırımı” filminin finansmanının, ABD'deki Ermeni derneklerince karşılandığı iddia ediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı