Amerikan sigorta şirketi Anthem, Cigna'yı 54.2 milyar dolara satın aldı

CHA
24 Temmuz 2015 - 20:18Son Güncelleme : 24 Temmuz 2015 - 20:20

ABD'de, sağlık sigortası şirketlerinden Anthem, aynı alanda hizmet veren bir başka Cigna şirketini 54,2 milyar dolara satın aldı.

Anthem, Cigna’yı satın alarak ABD sağlık sektörünün en büyük şirketi oldu. Anlaşma sonrası Anthem’in 115 milyar dolarlık geliri ve 53 milyondan fazla sigortalı hastası olacak. Her iki şirket, ABD nüfusunun yüzde 17’lık kısmına sağlık hizmeti veriyor. Anthem CEO’su Joe Swedish, son yaptıkları anlaşmayla daha iyi sağlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz ay Aetna isimli sigorta şirketi, Human şirketini 37 milyar dolar değerinde satın alarak bünyesine kattı. Son zamanlarda sağlık sektöründeki hareketliliğe dikkat çeken uzmanlar, Düşük Maliyetli Sağlık Sigortası (ACA) (Obamacare) yasasından sonra daha çok vatandaşın sigorta almaya çalıştığını bu nedenle şirketlerin birleşmeyi tercih ettiğini belirtti. Yeni yasa sonrası sigortalıların sayısı artarken, devletin sigorta şirketleri üzerindeki baskılarının da arttığı kaydedildi.

Öte yandan, ABD’nin eczane devlerinden CVS, sağlık ve ilaç hizmeti veren bir başka kuruluş Omnicare’i 12,7 milyar dolara satın almıştı. CVS, Target marketler zincirinin sağlık hizmetlerini de bünyesine katarak, sağlık sektöründeki yatırımlarını genişletmişti.

Etiketler: ANTHEM , CİGNA


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı