Dünya Haberleri

DÜNYA

  Amerikan-İran Konseyi'ne izin yok

  A.A.
  22 Ekim 2008 - 10:46Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 10:46

  İran, Amerikan-İran Konseyi'nin (AIC), Tahran'da büro açma talebine ret cevabı verileceğini bildirdi.

  İçişleri Bakanı Ali Kurdan, merkezi ABD'de bulunan sivil toplum kuruluşu Amerikan-İran Konseyi'nin Tahran'da faaliyette bulunmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

  Söz konusu konseyin resmi bir talebinin kendilerine ulaşmadığını belirten Kurdan, "Böyle bir başvuru olsa da İran'ın çıkarları gereği buna izin vermeyiz" dedi.

  Konseyin, iki ülke yönetimleri ve halkları arasında diyalog ve hoşgörü ortamı oluşturmayı misyon edindiği ve bunun için de Tahran'da faaliyette bulunmak istediği ABD ve İran basınına yansımıştı.

  Washington yönetiminin, Tahran'da büyükelçiliğin bir alt seviyesi olan "menfaat bürosu" açmak istediği de dünya basınında yer almıştı.
  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD ile karşılıklı saygı esasına dayalı adil bir ortamda görüşmeye hazır olduklarını ve böyle bir talebe olumlu cevap verebileceklerini açıklamıştı.

  ABD'deki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin adayı Barack Obama, seçilmesi halinde İran ile nükleer enerji konusunda doğrudan müzakerelere başlanılabileceğini belirtmişti.

  ABD, İran'ı "şer üçgeninin bir parçası", İran da ABD'yi "büyük şeytan" olarak niteliyor. Washington ve Tahran yönetimleri 27 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl, Irak'taki istikrar ve güvenlik konularını ele almak üzere Bağdat'ta bir araya gelmişlerdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı