Dünya Haberleri

  Amerikan eğlence sanayiinde patlama

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sinema ve televizyon filmleri her zamankinden daha çok izleyici çekerken Amerikan eğlence sanayiinde büyük bir patlama yaşanıyor. California eyaletinin en büyük geçim kaynağı olan eğlence sektörü 27.5 milyar dolarlık (6.8 katrilyon) bir pazar oluşturuyor ve ABD'nin en yüksek ücretleri yine bu sektörde ödeniyor.

  Amerikan Sinema Filmleri Birliği'nin (MPAA) ‘Sanayinin Durumu’ konulu raporuna göre sinema ve televizyon yapımlarını kapsayan California eğlence endüstrisi yılda 226 bin kişiye iş olanağı sağlarken, ortalama yıllık ücretler 53 bin dolar (13.1 milyar) civarında.

  MPAA Başkanı Jack Valenti, ‘ABD’deki en yüksek ortalama ücret sinema sanayiinde ve Hollywood'taki ücretler California'daki diğer sektörlerden % 70 daha yüksek' diye açıklama yaptı. Araştırmaya göre 1992-96 yıllarında eğlence sanayi, California'daki diğer sektörlere oranla iş yaratma ve ücret artışı bazında en hızlı gelişen sektör oldu.

  Eğlence endüstrisinde yaşanan bu gelişme aynı zamanda savunma ve havacılık sanayinin yol açtığı işsizliğin kapatılmasına da yardımcı oldu. 1992 yılında eğlence sanayi 16.3 milyar dolarlık bir pazar ve 348 bin doğrudan ya da dolaylı iş imkanı sağlarken, 1996 yılında bu rakamlar 25.5 milyar dolar ve 476 bine ulaştı. Eğlence sektöründeki yaşanan bu patlamanın en önemli nedeni, sinema, televizyon programları ve uydu yayınları izleyicisinin hızla artması.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı