Amerikan devi Carrier Alarko'ya ortak oldu

Hürriyet Haber
21.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Amerikan soğutma devi Carrier, Alarko Sanayi'ye, yüzde 42 hissesini satın alarak ortak oldu. Amerikan United Technologies Grubu içinde faaliyet gösteren, dünyanın en büyük klima üreticisi olarak bilinen Carrier ile Alarko Sanayi eşit oranda hisseye sahip olmasını öngören ortaklık anlaşması dün iki şirketin temsilcilerinin katıldığı bir törenle imzalandı.

Ortaklık anlaşmasını Carrier Avrupa Genel Müdürü Geraud Darnis ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı William Striebe ile Alarko Holding adına da İshak Alaton ve Üzeyir Garih imzaladı. Alarko Holding'e bağlı ve ısıtma, havalandırma, klima konusunda Türkiye'de önemli pazara sahip Alarko Sanayi yüzde 42'lik hissenin Carrier Şirketi'ne satılmasından yaklaşık 40.3 milyon dolar (10 trilyon lira) gelir elde etti. Alarko Holding bu paranın önemli bir kısmını enerji sektöründeki yatırımları için harcayacak.

Yüzde 16'lık kısmının zaten halka açık olduğu Alarko Sanayi'nin geriye kalan yüzde 84'lük hissesi iki ortak arasında yüzde 42 oranında paylaşıldı. Bu yıl yapılacak sermaye artırımıyla ayrıca Alarko Holding 1 hissesine karşılık 8 bedelsiz hisse verecek. Şirketin ismi Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret olurken, Yönetim Kurulu 3'ü Alarko Holding'den, diğer 3'ü de Carrier şirketinden olmak üzere toplam 6 kişiden oluşacak. Kararlar 4 üyenin olumlu oyu sonucunda alınabilecek. Alarko Sanayi ve Tic. A.Ş. hisseleri 3 gruba ayrılacak, A grubu Alarko Holding'e, B grubu halka açık hisselere, C grubu da Carrier'e ait olacak. Hisse teslimi ve satış bedelinin tahsili, 30 Haziran tarihinde şirketin ana sözleşmesinde yapılacak değişikliklerden sonra gerçekleştirilecek.

Yıllık 6 milyar dolar cirosu ve yaklaşık 40 bin çalışanı ile 145 ülkede dünya pazarının yaklaşık yüzde 11'ini elinde bulunduran Carrier şirketi Avrupa Genel Müdürü Geraud Darnis ise konuşmasında Alarko ile gerçekleştirdikleri evlilikten mutlu olduklarını belirterek, Türkiye'nin ekonomisine ve gelişme potansiyeline güvendiklerini vurguladı.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı