Dünya Haberleri

  Amerikan basını Bush'a Pew anketi sonuçlarını soruyor

  NEW YORK(ANKA)
  03.07.2007 - 10:59 | Son Güncelleme:

  Pew Küresel Kamuoyu yoklamasında 47 ülkenin 33’ünün ABD hakkında olumsuz görüş bildirmesi, Amerikan basınında Devlet Başkanı George Bush’un sorgulanmasına neden oldu. Pew anketinde ABD’nin imajının en kötü olduğu ülke Türkiye çıkmıştı.

  New York Times gazetesinin başyazısında, Pew araştırmasının sonuçları “Eyvah dedirten ancak iç karartıcı şekilde alışılmış” şeklinde değerlendirildi. Başyazıda, ABD Başkanı George Bush ve onun saptırılmış Irak savaşının ABD’yi dünyanın gözünden ciddi biçimde düşürdüğü vurgulandı.

  Pew anketinden çıkan tek olumlu sonucun, Amerikan halkının imajının, ABD ülke imajından daha yüksek çıkması olduğu belirtilen başyazıda bu sonucun, hükümet değişikliği ile dünyanın ABD’ye karşı tutumunu olumlu bir hale getirebilmenin mümkün olduğu anlamına geldiği ifade edildi.

  TÜRKİYE VURGUSU

  Uluslararası kamuoyu araştırmasının 47 ülkede yapıldığı belirtilen başyazıda, bu ülkelerden 33’ünün ABD’nin imajı hakkında olumsuz görüş bildirmesine dikkat çekildi. Başyazıda, ABD’ye karşı en olumsuz görüş bildiren üç ülke olan Türkiye, Fransa ve Pakistan’ın ABD’nin müttefikleri olduğunun da altı çizildi.

  ABD Başkanı George Bush’un, kendilerinden başka kimseyi dinlememesiyle ünlü olduğu ifade edilen başyazıda, ancak şimdi dünyanın geri kalanını dinlemeleri gerektiği çünkü söz konusu olanın sadece kendi itibarları değil ABD’nin itibarı olduğu vurgulandı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı