Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Amerikalı turist ormanda kayboldu

  Erdoğan CANKUŞ/FETHİYE (Muğla), (DHA)
  11 Ekim 2007 - 17:56Son Güncelleme : 11 Ekim 2007 - 17:56

  MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde ormanda yürüyüşe çıkan ABD'li 70 yaşındaki Hayt Holmes Neilson, yolu şaşırıp kayboldu. AKUT ekipleri ve jandarmanın 20 saatlik araştırmasından sonra ormanda bulunan ABD'li turist, eşine sarılıp hasret giderdi.

  Fethiye'ye eşi Neancy Neilson ile birlikte 2 haftalığına tatile gelen ABD'li emekli elektrik mühendisi Hayt Holmes Neilson, Kayaköy'de bir restoranda yemek yedikten sonra saat 17.00 sıralarında orman içinden Likya Yolu'nu takip ederek, Ölüdeniz'e doğru yürümeye başladı. Havanın kararmasına rağmen kaldıkları otele dönmeyen Neilson, eşini meraklandırdı. Neancy Neilson, durumu polis ve jandarmaya bildirdi. Jandarma gece boyunca Kayaköy'den Ölüdeniz'e kadar olan çam ormanlarıyla kaplı bölgede turisti aradı.

  BİTKİN HALDE BULUNDU

  Aramalara rağmen Neilson'a ulaşılamazken, sabah erken saatlerde devam eden aramalara Fethiye Jandarma Komutanı Binbaşı Halil Özçelik ve Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanı Yalçın Urlu da katıldı. Arama çalışmalarına eğitimli köpeklerin yanı sıra, Marmaris'ten gelen AKUT ekibi de destek verdi. Bölgede treaking yapan turistlerden de ABD'li Neilson'a ilişkin herhangi bilgi edinilemedi. Umutların tükendiği anda Hayt Holmes Neilson, Likya Yolu'nun 4 kilometre uzağındaki Yavansu Mevkii'nde bir ayağı yalın, pantolonu yırtılmış ve oldukça yorgun halde bulundu. Orman içinde yolunu kaybettiği ve yaklaşık 20 saatten bu yana aç ve susuz olduğu belirlenen ABD'li, eşi Neancy Neilson ile buluşturuldu. Sevinç içerisinde koşarak eşine sarılan Hayt Holmes Neilson jandarmaya da gece boyunca yaşadıklarını anlattı. Lokman Hekim Esnaf Hastanesi'nde ayakta tedavi edilen ABD'li Neilson, şunları söyledi:
  “Tırmanışı severim. 40 yıldır dağcılık yaparım. Kayaköy’den Ölüdeniz’e yürümek istedim. Patika yoldan yukarı çıktım. Bir ara işaretleri kaybettim. Manzarayı izlemek için indim. Tekrar yukarı çıkıncaya kadar sandaletimin biri koptu. Yukarı çıkmam 2 saat sürdü. Düşme korkusu yaşadım. Tekrar hakim olan tepeye çıkmak isterken, karanlık çöktü. Geceyi orada geçirdim. Ölüdeniz’e gitmekten vazgeçtim. Dönmek isterken de yolu şaşırdım. Beyaz, kırmızı çizgileri bulamadım. Bir çukura daha indim. Eğimli arazide santim santim yukarı çıkabildim. Gece bir ara korktum, düşsem kimse beni bulamazdı. Bir daha bu bölgeyi gezmek isterim. Ölüdeniz’e kadar gitmek istiyordum. Beni bulmak için çaba gösteren ekiplere teşekkür ederim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı