Dünya Haberleri

DÜNYA

  Amerikalı gençler artık bakire

  Hürriyet Haber
  15 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mayıs 2000 - 00:01

  Pop yıldızı Britney Spears örnek oldu

  MÜZİK dünyasının son idolü, pop yıldızı Britney Spears'in, ‘‘Evlenene kadar bakire kalacağım’’ ilkesini Amerikalı gençlerin gönülden benimsediği ortaya çıktı. Atlanta'daki Hastalıkları Kontrol Merkezi'nin araştırmasına göre, 20 yıldan bu yana ilk kez ABD gençleri arasında artık bakirelik ağır basıyor.

  Albümleri satış rekorları kıran, sahnede meltem misali esen, 18'lik sarışın afet Spears, kısa sürede Amerikan gençliğinin ilahesi oldu. Meslektaşı Justin Timberlake ile flört eden ünlü şarkıcının bir Alman dergisine ‘‘Nikah gecesine kadar sekse hayır. Aksi halde bu bir hata olur’’ açıklaması binlerce liseli ve üniversiteli gence yol gösterdi. Araştırma sonucunda Amerikan liselerinde bakirelerin çoğunlukta olduğu belirlendi. Louisiana doğumlu Spears'in dapdaracık kıyafetlerini evlatlarının taklit etmesinden usanan ebeveynler bekaret konusundaki yaklaşımına tam destek verdiler.

  Atlanta'daki Hastalık Kontrol Merkezi'nin araştırmasına 2 bin öğrenci katıldı. 1991-1998 yıllarında cinsel ilişkiye girenlerin oranının % 54'ten % 48'e düştüğü, ilk seks yaşının bir yıldan fazla yükseldiği ortaya çıktı. Gençler artık 16.4 yaşında bekarete veda ediyor.

  Pop yıldızının yardımcıları, ‘‘Delikanlılar sevgililerine çok baskı yapıyor ve birlikte olmak istiyor. Britney Spears'in bakireliğe yaklaşımı genç kızları ferahlattı, sevgililerinin baskılarından kurtardı’’ yorumunu getirdiler. Latin pop yıldızı, 24 yaşındaki Enrique Iglesias benzer bir mesajı Kuzey Amerika'daki İspanyol asıllılar arasında yaymaya çalıştı, ancak Britney Spears seksi imajı nedeniyle daha etkili oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı