Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Amerikalı damızlık boğalar geldi

  Faik KAPTAN/İSTANBUL,(DHA)
  24 Aralık 2009 - 12:37Son Güncelleme : 24 Aralık 2009 - 12:37

  Damızlık boğaları ve ırk ıslahına katkılarıyla tanınan İzmirli bir firma Amerika’dan ,2 adet Montofon, 1 adet Jersey ırkından olmak üzere üç adet genç boğayı uçakla Türkiye’ye getirdi.

  Lufthansa Alman Hava Yolları tarafından kiralanan ACT havayollarına ait , LH 8300 sefer sayılı kargo uçağı gelen genç boğaları Atatürk Havalimanı’nda teslim alan EGE VET SPERMBANK Genel Müdürü Tahir Selçuk Yavuz , damat olarak kabul ettikleri boğaların spermalarının alınarak, Türk Sığırcılığına yüksek verim özelliği katacağını belirterek şunları söyledi:
  ”Türkiye’ye 1997 yılında ilk defa uçakla ABD’den beş adet Holstein ırkı damızlık boğa getirmiştik.EGE VET, bu kez 3 adet diğer sütçü ırklardan damızlık boğa ithal ederek süt sığırcılığına taze kan katıyor. İthali gerçekleştirilen 2 adet Montofon (İsviçre esmeri) ırkı boğa Embriyo transferiyle elde edilmiş olup, TREY adlı bu boğanın annesi bir sağım döneminde ( yılda) 8 bin 813 kg, yüzde 4 yağlı süt, Surgio adlı boğanın annesi ise yılda 14 bin428 kg , yüzde 4,1 yağlı süt veren inekler. Jersey ırkından Blueprint isimli boğanın annesi ise bir laktasyonda (bir sağım döneminde) 9 bin 856 kg, yüzde 5,1 yağlı süt veren bir inek.”

  Amerika’dan gelen boğalardan her birinden yılda suni tohumlama metoduyla 500 bin yavru alınabildiğini söyleyen EGE VET Genel Müdürü Veteriner Hekim Tahir S.YAVUZ Türkiye’ye yeni gelen bu boğaların isimlerinin aynı kalacağını ancak bunlardan doğacak yavruların isimlerinin Türkçe olacağını belirterek şöyle konuştu:
  ”Bu boğalar uluslararası sistemde bu isimlerle kayıtlı. Bunlardan doğacak yavruların ise ön adları baba adı olmak üzere yanında Türkçe isimleri olacak.Kendi boğa istasyonumuzda sperma üretmeye devam edeceğiz. Böylece herkesin kolayca ulaşabileceği çok yüksek verim özelliğine sahip spermaları ülkemizin her yerine ulaştırmaya, her zaman olduğu gibi, gayret edeceğiz” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı