Dünya Haberleri

  Amerika'da akıl hastaları kobay

  Hürriyet Haber
  02.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de bazı ilaç firmalarının, akıl hastalarını kobay olarak kullanmaları için doktorlara büyük paralar ödedikleri iddia edildi.

  New York Post gazetesinin haberine göre, dünyanın önde gelen ilaç şirketleri, yeni üretimlerinin New York hastanelerinde yatan hastalar üzerinde denenmesi için doktorlara el altından büyük paralar veriyor.

  Kobay olarak özellikle akıl hastaları ve zeka özürlülerin seçildiği belirtilen gazete haberinde insanlar üzerinde denenmesi yasak olan ilaçların yan etkileri hakkında hasta ailelerine hiçbir bilgi verilmediği de kaydedildi. Haberde, Prozac gibi yan etkisi fazla olan ilaçların, psikiyatri kliniklerinde yatan, aralarında çocukların da bulunduğu hastalar üzerinde denendiği ortaya atılan iddialar arasında yer aldı.

  Gazeteye göre, ilaçlarının denenmesi için para veren firmalar arasında Glaxo Wellcome, Bristol-Meyers Squibb ve Eli Lilly gibi dünyaca tanınmış şirketler bulunuyor. Denenen ilaçların depresyon, şizofreni, stres ve sinirlilik hallerinin kontrolü amacıyla kullanıldığı bildirildi.

  Uygulamaya karşı çıkan Maryland Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Adil Shamoo, bunun ahlak ve yasalara aykırı olduğunu söyledi. Gazetenin araştırmalarına göre, ilaç firmalarından deneyler için para alan kuruluşlar arasında New York Columbia Üniversitesi de bulunuyor. Üniversiteye yılda yapılan ödemenin 10 milyon doları bulduğu öne sürüldü.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı