Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Amerika konvoy vurdu: 65 ölü

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2001 - 19:47Son Güncelleme : 21 Aralık 2001 - 19:47

  Amerikan uçakları,yarın göreve başlayacak geçici Afgan hükümetinin törenine katılacak ileri gelen kişileri taşıyan konvoyu bombaladı. Bombalamada 65 kişinin öldüğü bildirildi.

  Merkezi Pakistan`da bulunan Afgan İslami Haber Ajansı`ndaki (AIP) haberde, Amerikan uçaklarının yarın göreve başlayacak geçici Afgan hükümetinin başkent Kabil`de düzenlenecek göreve başlama törenine katılacak ileri gelen kişileri taşıyan konvoyu bombaladığı, bombardımanda 65 kişinin öldüğü belirtildi.

  Haberde, konvoyda aşiret reisleri, eski komutanların bulunduğu ve bunların Gardez`den Khost`a gitmekte oldukları, Khost`tan da Kabil`e geçecekleri belirtildi. AIP`deki haberde ayrıca, konvoydaki 14 aracın hasar gördüğü kaydedildi.

  Ölenler arasında ünlü komutan Maulvi Celaleddin Hakkani`nin kardeşi Muhammedi İbrahim`in de bulunduğu sanılıyor.

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de, Amerikan uçaklarının Tora Bora dışındaki bir bölgede bir konvoyu vurduğunu belirtmişti.

  Rumsfeld, düzenlediği basın toplantısında, Amerikan uçaklarının ülkenin doğusundaki Khost`taki bombardımanında ``çok sayıda ölü`` olduğunu da söyledi ve ``Çok sayıda ölü var ve konvoydaki araçlar zarar gördü`` dedi.

  Bu arada, Amerikan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Peter Pace ise ``Çeşitli yerlerden alınan istihbaratlara göre, yöneticileri taşıyan bir konvoya saldırı düzenlendi`` diye konuştu.

  PENTAGON: HEDEFİN DOĞRULUĞUNDAN EMİNİZ

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan uçaklarının Afganistan`daki konvoyu vurduğunu ve hedefin doğruluğu konusunda en ufak bir şüphenin bulunmadığını açıklandı.

  Pentagon adına açıklama yapan sözcü David Lapan, Afgantan`ın doğusunda Amerikan uçaklarının bombaladığı konvoyun, yerel yöneticileri değil düşmanları taşıyan araçlardan oluşan bir konvoy olduğunu, bu konuda en ufak bir şüphenin bulunmadığını ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı