Dünya Haberleri

DÜNYA

  Amerika Diyanet Merkezi hoşgörü sitemiyle açıldı

  Nafiz Albayrak - Bahar Demirel /DHA
  03 Nisan 2016 - 01:20Son Güncelleme : 03 Nisan 2016 - 01:22

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Maryland eyaletinde Osmanlı ve Selçuklu mimarisiyle inşa edilen Amerika Diyanet Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

  Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: “Dünyada ve Amerika’da ne yazık ki Müslümanlara karşı hoşgörüsüzlüğün ve ön yargının yükselişte olduğu bir dönemden geçiyoruz. İşte onun için bu merkez büyük önem taşıyor.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de Müslüman karşıtı açıklamalarıyla tepki çeken Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Donald Trump’ı isim vermeden eleştirdi. ABD ve dünyada Müslümanlara ‘terörist’ yakıştırması yapılmasına tepki gösteren Erdoğan, “Çok ilginç: Amerika’da devam eden başkanlık yarışında bazı adayların bu görüşleri savunuyor olmalarını hayretle ve şaşkınlıkla izliyorum” dedi.”

  Amerika Diyanet Merkezi bünyesindeki ABD’nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. Camide aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek. Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor.

   

  Etiketler: ABD , Erdoğan , külliye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı