Dünya Haberleri

  Amerika’da Türk baba, oğlunu öldürüp otoyol kenarına gömdü

  Hürriyet Haber
  06.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  California’nın Martinez Kenti’nde, Erhan Kayık adlı Türk baba, öz oğlunu öldürmek suçundan tutuklandı.

  Erhan Kayık’ın haziran ayında kaybolduğunu öne sürdüğü 16 yaşındaki oğlu Volkan’ı döverek ya da boynunu kırmak suretiyle öldürdüğü sanılıyor. İhbar üzerine gözaltına alındığında cinayeti itiraf eden baba, polisi otoyol kenarına gömdüğü Volkan’ın cesedine götürdü. Erhan Kayık’a 1 milyon dolar kefalet kondu.

  ABD’de halıcılık yapan 41 yaşındaki Erhan Kayık, lise öğrencisi 16 yaşındaki oğlu Volkan’ı öldürüp otoyol kenarına gömmekle suçlandı. Haziran ayında polise başvurarak oğlunun kayıp olduğunu bildiren Erhan Kayık, bir ihbar üzerine takibe alındı. Geçen çarşamba günü Türkiye’ye gelmeye hazırlanırken bir kez daha sorgulanan Erhan Kayık, cinayeti kabul etti. California’da büyük yankı uyandıran olay şöyle gelişti:

  OĞLUM KAYBOLDU

  Haziran ayında Erhan Kayık, oğlunun kayıp olduğunu öne sürerek polise başvurdu. Bu sırada Baba Kayık’ı tanıyan bir kişi polise adamın oğlunu öldürüp yol kenarına gömdüğünü kendisine anlattığını ihbar etti. Polis, Erhan Kayık’ı takibe aldı ve geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Birkaç kez daha sorgulanan Erhan Kayık, "Oğlum evden kaçtı" ısrarını sürdürdü.

  TÜRKİYE SEYAHATİ

  Çarşamba günü Türkiye’ye gelmeye hazırlanan baba Kayık, son soruşturmada ülkeden ayrılmadan önce yeniden ifade verme konusunda anlaştı. Seyahatten bir gün önce karakola giden Erhan Kayık, sorgulamasında suçunu itiraf etti.

  89 SAYILI OTOYOL

  Baba Kayık, sonrasında polisi Volkan’ın cesedini gömdüğü yere götürdü. Cesedin Truckee kentinin kuzeyindeki Sierraville beldesi yakınlarından geçen 89 sayılı eyalet otoyolunun yakınlarında olduğu bildirildi. Polis, Erhan Kayık’ın kırmızı Ford cipine ve beyaz minibüsüne el koydu.

  EVİNDE ÖLDÜRDÜ

  Bölge Başsavcı yardımcısı Harold Jewett, cinayet ile ilgili yaptığı açıklamada 16 yaşındaki Volkan Kayık ile  babası Erhan Kayık  arasında, yaklaşık 3 ay önce evlerinde, henüz nedeni bilinmeyen bir tartışma yaşandığını, bu tartışmanın ardından da baba Kayık’ın öz oğlunu boğarak öldürdüğünü söyledi.  Kayık, daha sonra oğlunun cesedini otoyol kenarına götürüp gömdü. Olay yaklaşık 4 ay sonra baba Erhan Kayık’ın suçunu itiraf etmesiyle aydınlandı. Erhan Kayık’ın oğlunu niçin öldürdüğü bilinmiyor.

  HAKİM KARŞISINDA

  Dün mahkemeye çıkartılan Kayık’ın, Contra Costa bölgesi Hakimi Bessie Dreibelbis tarafından 1. derecede cinayet işlemek suçundan yargılanmasına karar verildi. Mahkeme sırasında, giydiği sarı renkli mahkum kıyafetiyle cam bir bölmenin arkasında oturtulan Erhan Kayık ile mahkeme hakimi Dreibelbis arasında  ilginç diyaloglar yaşandı. Hakim Dreibelbis, sorularına yanıt vermekte zorlanan Erhan Kayık’a "Dediklerimi anlıyor musun?" diye sordu. Kayık da "Bazen anlıyorum, bazen de anlamıyorum" karşılığını verdi. Kayık, hakimin avukatı olup olmadığı şeklindeki sorusunu da "Karım, yani Volkan’ın üvey annesi özel bir avukat tutmaya çalışıyor" diye yanıtladı. Hakim, İngilizce olarak anlaşmakta güçlük çektiği Kayık ile konuşabilmek için 9 Ekim'de yapılacak bir sonraki duruşmada Türkçe bilen bir tercüman atanmasını istedi.

  YAKINI İHBAR ETTİ

  Siera County Polis Şefi David Cutaia, 16 yaşındaki Volkan’ın iki yıl önce Türkiye’den gelerek ABD’ye yerleştiğini, bir kaç kez de evden kaçtığının tespit edildiğini belirtti. Şef Cutaia, "Biz evden kaçıp kaybolan bir genç çocuk üzerine soruşturmamızı derinleştirdik. Ancak polis merkezine gelen Erhan Kayık’ın bir tanıdığı, aralarında geçen bir konuşmada, Erhan Kayık’ın ’Volkan evden kaçmadı, Volkan öldü’ şeklinde aralarında geçen konuşmayı bize aktarması üzerine, soruşturmanın seyrini değişirdik" dedi. /images/100/0x0/55ea4e57f018fbb8f8773c1f

  Volkan’ın, cesedinin ölüm nedeninin belirlenmesi için, Contra Costa County adli tıp merkezine götürüldüğü, cinayetin nedenin araştırılmaya devam ettiği bildirildi. Baba, Erhan Kayık, birinci derecede cinayet işlemekten tutuklanıp, 1 milyon dolar kefalet bedeli şartıyla Contra Costa Hapishanesi’ne konuldu.

  ÖZELLİKLE MATEMATİKTE BAŞARILIYDI

  Katil zanlısı Erhan Kayık’ın Martinez’deki komşusu Marc Higgins, "Erhan birkaç yıl önce geldi. Başta oğlunu getirmemişti. Önce Los Angeles’ta halıcılık yapmış, anlaşılan başarılı olmayınca da Contra Costa’da iş açtı. Amerikalı eşi June Nakanishi, evsahipleri derneğinde yönetilik yapıyordu. Volkan’ın ölümü üvey annesi June Nakanishi da büyük darbe oldu. Onunla oturur, ödevlerine yardım ederdi" dedi.

  Volkan’ın İngilizcesinin pek iyi olmadığını belirten Higgins, "Parlak bir çocuktu. İyi bir çocuktu, her seferinde selam verirdi. Gelecek vaat eden bir çocuktu" dedi. College Park Lisesi’ne devam eden Volkan’ı tanıyanlar, özellikle matematikte başarılı olduğunu aktarıyor. Khari Sessoms (15), cebir dersine beraber girdiklerini belirterek, arkadaşının soruları hemen cevapladığını söyledi.

  Annesinin öldüğü kazadan yaralı olarak kurtuldu

  Volkan’ın babası Erhan Kayık tarafından öldürülmesi, Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde oturan dedesi Bekir Kayık’ı yasa boğdu. Dede Bekir Kayık, Volkan’ın annesini 4 yaşındayken İstanbul’da bir trafik kazasında kaybettiğini ve yaralı kurtulduğunu belirterek şunları söyledi:

  "Oğlum Erhan’ın torunumu öldürdüğüne inanmıyorum. İkisinin arası çok iyiydi. Volkan, doğumundan beri şanssız bir çocuktu. Gelinim, Volkan’ın doğumundan sonra oğlum Erhan’ı eve almadı. O günden sonra Erhan hep ayrı evde kaldı sonra boşandılar. Mahkeme, Volkan’ın velayetini önce annesine verdi. Biz annesine 4 yıl nafaka ve ev kirasını verdik. Bir gün İstanbul’dan telefon geldi. Gelinim, torunum ve dayıları trafik kazası geçirmiş. Diğerleri ölmüş, sadece torunum Volkan kurtulmuş. Gittik İstanbul’dan Volkan’ı getirdik. Babası ABD’ye gitmişti. Volkan’ı ilkokulu bitirdikten sonra koleje gönderdik, ancak burada da problem olunca bir süre önce babasının yanına gönderdik."

  2004’TEN BERİ İLK CİNAYET

  Akrabalarından Sema Kayık, "Volkan çok akıllı, ancak biraz yaramaz bir çocuktu. Dedesi ve babaannesi onu çok severdi. İki yıl önce babası ABD’ye yanına götürdü. Sonra kaybolduğunu öğrendik" dedi. Amerikalı Polis yetkilileri, Volkan’ın babası ve üvey annesi ile birlikte yaşadığını, College Park High School Lisesi’nde öğrenim gördüğünü bildirdiler. Volkan Kayık’ın babası tarafından öldürüldüğü Martinez kentinde, 2004 yılından bu yana cinayet işlenmediği öğrenildi. Barış TERZİOĞLU (DHA)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı