Amerika’da kapitalizmi seven yüzde 25’te kaldı Türkler ekonomide devlet karşıtı çıktı

Hürriyet Haber
10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

BBC’nin yayımladığı bir araştırma, Berlin’de Doğu ile Batı’yı birbirinden ayıran Berlin Duvarı’nın yıkılmasının 20’nci yılında kapitalizmin bütün dünyada hayal kırıklığı yarattığını ortaya koydu. Amerikalıların sadece yüzde 25’i kapitalist sistemin iyi işlediğine inanırken, Türkiye yüzde 74 ile sanayide devlet kontrolüne en çok karşı çıkılan ülke oldu.

İNGİLİZ yayın kuruluşu BBC’nin 19 Haziran-13 Ekim arasında yaptırdığı, 27 ülkede 29 bin 33 kişiyle görüşülen araştırmaya göre, kapitalizm bütün dünyada hayal kırıklığı yarattı. Almanya’nın başkenti Berlin’de Doğu ile Batı’yı birbirinden ayıran Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 20 yıl sonra yapılan araştırma, dünyada insanların sadece yüzde 11’inin kapitalist ekonominin doğru düzgün işlediğine inandığını gösterdi. Araştırmaya göre Türkler, güçlü bir şekilde devlet müdahalesine karşı çıkıyor. Devletin sanayide aktif rol almasına, varlığın yeniden dağıtımına, iş dünyasının düzenlenmesine de en çok karşı çıkanlar Türkler. 27 ülkede 29 bin 33 kişiden yüzde 51’i, kapitalist sistemde reform yapılmasını, kusurların düzeltilmesi için daha fazla denetim yapılmasını istiyor.
Komünizmle mücadele sürüyor
Türkiye’de yüzde 39 gibi bir çoğunluk, kapitalizmdeki bazı meselelerin düzenleme ile azaltılabileceğine inanıyor.
Türkler’in yüzde 77’si ana endüstrilerde daha az devlet kotrolü ve devlet sahipliğini destekliyor.
Türkler’in yüzde 74’ü ‘Varlığın dağıtımında devlet daha az rol almalı’ diyor.
Yüzde 71, regülasyonlarda daha az devlet istiyor.
Türkler’in yüzde 39’u, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının iyi bir şey olduğunu düşünüyor.
Yeni sistem isteyenler
Sadece ABD’de insanların yüzde 25’inin ve Pakistan’da yüzde 21’inin kapitalist sistemin bugünkü haliyle iyi işlediğine inandığını gösteren araştırmaya göre, Fransızlar, Brezilyalılar, Meksikalılar, İspanyollar ve Çinliler başta olmak üzere dünyada insanların ortalama yüzde 23’ü yeni bir ekonomik sistem istiyor.
Amerikalıların yüzde 81’i, Polonyalıların yüzde 80’i, Almanların yüzde 79’u, İngilizlerin yüzde 76’sı ve Fransızların yüzde 74’ü, Sovyetler Birliği’nin dağılmasını olumlu karşılarken, Rusların yüzde 61’i, Ukraynalıların yüzde 54’ü, Sovyetlerin dağılmasını olumsuz buluyor.

Kapitalizmin komünizme karşı zaferi sorgulanıyor

ARAŞTIRMAYI yapan GlobeScan Enstitüsü’nün başkanı Doug Miller, komünizmin sembolü Berlin Duvarı’nın yıkılışının, kapitalizmin komünizme karşı zaferi olarak nitelendirilemeyeceğini kaydetti. Miller, “1989’da duvar yıkıldığında kapitalizmin zafer kazandığı zannedildi; ama son 12 ay içerisinde dünyada meydana gelen olumsuz ekonomik gelişmeler durumun farklı olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı