"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Amerika’da havacılık yaz kampı

Uğur CEBECİ

Amerika'nın en önemli havacılık üniversitelerinden Embry-Riddle 12-18 yaş grubu için havacılık yaz kampı düzenliyor. Liseyi bitirdikten sonra havacılıkla ilgili eğitim görmek isteyen ortaöğretim öğrencilerinin katıldığı yaz kampı üniversitenin merkezi olan Florida Daytona Beach'te yapılacak. Havacılığı sevdirmeyi ve tanıtmayı amaçlayan kampta değişik kurslar düzenlenecek. Bunlar arasında 15-18 yaş için Havacılık Yaz Kampı, 16-18 yaş için Havacılık Kariyer Eğitimi, Mühendislik Teknoloji Akademisi, Yalnız Uçuş Kampı, 12-18 yaş için Uçuş Tecrübesi, 17 yaşından büyükler için de Özel Pilot Kampı ve Aletli Uçuş Kampı yapılacak. Kamp süreleri bir ile dört hafta arasında değişiyor. Kursların fiyatları ise içeriğine ve süresine bağlı olarak 2 bin 950 ila 9 bin 200 Dolar arasında.

Türk Hava Yolları pilot adaylarının da eğitim gördüğü Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi'ndeki yaz kurslarıyla ilgili olarak daha detaylı bilgiyi 00 1 602 491 2200 numaralı fakstan veya internetten www.ec.erau.edu/dce adresinden öğrenebilirsiniz.

TOLGA ÖZBEK

Hava Ralli Şampiyonası

Üçüncü Türkiye Hava Ralli Şampiyonası 15-18 Eylül 1999 tarihleri arasında İzmir/Selçuk Efes Havalimanı'nda düzenleniyor. Türk Hava Kurumu (THK) organizasyonunda gerçekleşecek şampiyona için İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Kayseri ve Adana'dan 20'nin üzerinde katılım bekleniyor. Ayrıca yarışmaya Hava ve Kara Kuvvetleri'nin havacılık birimleri de destek veriyor.

Hava Ralli sporu, pilotların bir araya gelerek kaynaşmasını sağlıyor. Ayrıca yarışmacılar temel VFR yani görerek uçuş şartlarında mümkün olduğu kadar az aletle uçarak seyrüsefer yeteneklerini geliştiriyorlar. Yarışmacılar uçuş sırasında GPS gibi cihazlar kullanamıyorlar.

En az özel pilot lisanslı bir pilot ve seyrüseferciden oluşan ekip verilen rotada uygun biçimde uçmaya çalışıyorlar. Amaç verilen rotayı hızlı uçmak değil, belirlenen zamanlarda belirli noktalarda olabilmek. Ayrıca çeşitli kısa ve dar meydana iniş yeteneği de pilotlara puan kazandırıyor.

Şampiyonayla ilgili bilgileri Internette www.thk.org.tr/mubadele.html adresinden veya THK'nın

0 (312) 310 48 40 numaralı telefonundan öğrenebilirsiniz.

A340 geliyor

Türk Hava Yollarının Airbus Endüstriye sipariş verdiği altıncı A340 uçağı 22 Nisan'da teslim alınıyor. Aynı gün İstanbul'a getirilecek uçak önce bir tanıtım uçuşu yapacak. THY'nin yeni uygulamaya koyacağı süper business class tanıtımlarından sonra uçak sefere verilecek.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI