GeriSpor Amerika burs veriyor! Türkiye neden vermiyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerika burs veriyor! Türkiye neden vermiyor?

BİR tenisçinin yetişmesi ve en azından milli takıma girebilmesi uzun süreli, yoğun bir özveri gerektirir.

Genç oyuncu yıllarca sosyal hayattan yoksun, aile, kulüp, okul üçgeninde büyük mücadele verir. Tenisçinin klası 16 yaş civarında belli olur. Kulüp yöneticileri ve teknik adamlar onları geleceğin şampiyonu olarak hazırlamaya çalışırken çocuğun ve ailenin asıl amacı yüksek öğrenim için Amerika'dan bir burs koparacak tenis düzeyine ulaşmaktır. 17-18 yaş civarında ülkesine en verimli olabileceği dönemde okumak için Amerika'ya giden sporcunun tenisi, o noktada durmuş demektir. Fazla bir ilerleme kaydedemez. 1-2 istisnanın dışında (o da tartışılan) olay aynı. Peki bu gençler neden Amerika'yı seçerler? Cevabı ise basit ve üzücü. Çünkü Türkiye'de hiçbir üniversite başarılı tenisçiye sahip çıkmıyor. Burs vermiyor. Bazı özel üniversiteler göstermelik tenis takımları kuruyorlar. Onların da burs oranı taş çatlasa yüzde 50'yi geçmemekte. Yani bugün bir Koç, Bilkent, Sabancı, Boğaziçi... Üniversitelerinde milli düzeyde bir tenisçimizin yüzde 100 burs alması imkansız. Ortada ciddi bir üniversitelerarası tenis ligi bile yok.

Zorluklar içindeyiz

Amerika'nın bu konuya ne kadar önem verdiğini basit bir örnekle anlatmak istiyorum: Bundan birkaç yıl önce dünyanın en büyük gençler turnuvası olan Amerika'daki Orange Bowl'e 2 tenisçimizi götürmüştüm. Biri Yalın Bilgin'di. Yalın rakibiyle maç yaparken tribünde yanıma biri oturdu. İsmini hatırlayamadığım bir üniversitenin tenis takımlarının coachu olarak tanıttı kendisini. Benden Yalın ile ilgili bilgi aldı. Kartını verdi ve şöyle dedi, ‘‘Eğer oyuncunuzun Amerika'da okumaya niyeti varsa tenis takımlarımızda yer alabileceğini, üniversitenin de bunun karşılığında yüzde yüz burs vereceğini ifade etti.’’ Yalın kısa bir süre sonra Amerika'ya okumaya gitti. Biz ise bir türlü zorlukla ile tenisçi yetiştirmeye çalışıyoruz. tam verimini alacakken bizim ‘‘Çocuklar’’ başka bir ülkeye gidiyor. Amerika'da tenis bursu almış ve eğitimine devam eden milli takım oyuncusundan mezun oluncaya kadar doğru dürüst bir yararlanamıyoruz. Tenisçi, ne milli ne de kulüp maçlarına gelemiyor. Çünkü o tarihlerde Amerika'daki üniversitesi adına takım maçları yapıyor. Üniversite haklı olarak oyuncuya izin vermiyor.

Bakan'a çağrı

Sayın Erkan MUMCU, Milli Eğitim Bakanı olarak bu konuya el atacağınızı umuyorum. Özel ve devlet üniversiteleri başarılı temsilcilere burs versinler. Ülke çapında üniversitelerarası ciddi bir tenis ligi kurulsun. Eğitimli sporcu yetiştirmemiz için gerekli imkanları sunmak sizin en önemli görevimiz olduğuna inanıyorum. Yüksek öğrenim kurumlarının sadece tenise değil Türkiye Şampiyonu düzeyindeki bütün yetenekli öğrenci sporculara burs vermesi. İstedikleri okullara giriş, kolaylıkları sağlanmasının gerektiğinie inanıyorum. Başarının eğitimle sporun en iyi şekilde kompoze edilmesinden olduğunu anladığımız gün Türk sporunun en büyük sorunu çözüleceğini düşünmekteyim.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle