ANKARA HABERLERİ

Ameliyatta uyanma riski beyin takibiyle yok oluyor

Hürriyet Haber
19.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Ameliyatlarda kullanılan yeni bir yöntemle, beynin oksijenlenmesi takip edilerek, sinir hücrelerinde oluşabilecek olası zararların önüne geçiliyor ve hastaların ameliyatta yapılanları fark etme riski en aza indiriliyor.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Alkış, bir duyusuzluk hali olan anestezide, verilen ilaçlarla santral sinir sisteminin hedeflendiğini ve bu sırada santral sinir sisteminin kontrol altında tutulmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Az rastlanılan bir durum

Anestezinin uzmanlar tarafından uygulanmasının önemine işaret eden Alkış, hastaların ameliyat öncesi korkularından birinin ameliyat esnasında “uyanma korkusu” olduğunu, bu durumun tıpta “anestezi altında farkındalık” olarak tanımlandığını anlattı. Alkış şunları söyledi:
“Ameliyat esnasında hastaların bazı şeyleri duyması ya da kendilerine yapılanların farkında olması az rastlanılan bir durumdur. Son 2-3 yıldır anestezi altındaki hastaları, dokulardaki oksijenini ölçen Near Infra Red Spectroscopy (NIRS) görüntüleme sistemine, elektrotlar yardımıyla bağlıyoruz. Bu cihaz ile hastanın dokularının anestezi altındayken ne kadar oksijenlendiğini ölçüyoruz. Hangi organa yerleştirirseniz, beyin, karaciğer, böbrek gibi o organın kanlanmasını, oksijenlenmesini ölçüyor. Bununla ilgili çalışmalar daha çok beyin oksijenlenmesiyle ilgili. Biz de beyin üzerinde çalışıyoruz.”

Fonksiyon kaybı riskinin önüne geçiyor
 
NIRS cihazının güvenli sınırları bulunduğunu dile getiren Alkış, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Elektrotlar yardımıyla kullanılan, invaziv olmayan NIRS sistemiyle anestezi altındayken beynin oksijenlenmesi sabit sınırlar içinde tutularak, sinir hücrelerine zarar verebilecek herhangi bir sorun hızla algılanıp, anestezi riskleri en aza indiriliyor. Hastaya takılan elektrotlar yardımıyla beyin oksijenlenmesi monitörden sürekli takip ediliyor. Sayısal değerler normalin dışına çıkınca anında müdahale ediyoruz. Bu cihaz, sinir hücresine zarar verecek herhangi bir risk durumunu en aza indirerek, güvenliği sağlıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ameliyatta uyanma riski beyin takibiyle yok oluyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:54
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı