Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ameliyatta müzik aleti çaldı

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2008 - 12:36Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 12:36

  Doktorlar beyin ameliyatı yaparken ünlü müzisyen enstrümanını çalmaya devam etti.

  ABD'de bir müzisyen, beyin ameliyatı  geçirirken ameliyat masasında enstrümanını çaldı.

  Kariyerini tehdit eden ellerindeki titremenin nedenini saptayarak tedavi  için doktorların isteği üzerine ameliyat masasında "banço"sunu çalan 70 yaşındaki Eddie Adcock, 50 yıllık müzik kariyerinin en olağanüstü performansını sergiledi.

  Doktorlar, Eddie Adcock'a yaptıkları lokal anezteziyle bilincinin yerinde  kalmasını, böylece enstrümanını çalabilmesini sağladı.

  Vanderbild Üniversitesi Tıp Merkezinde dün yapılan beyin ameliyatının  başarılı geçtiği ve Adcock'un iyileşme sürecine girdiği belirtildi.

  Dünyanın en yetenekli banço virtüözlerinden biri olan Eddie Adcock, ayırt  edici stiliyle, bir tip akustik country müziği olan "bluegrass"ın kaşifi oldu.  Ancak son yıllarda, sağ elindeki titreme performansını olumsuz etkilemeye  başladı. Müzik kariyerinin bittiğini düşünmeye başlayan Adcock'un yardımına  doktorlar yetişti.

  Doktorlar, Adcock'a, beyine yerleştirilen bir elekrodun titremeye yol  açan sinir hücrelerini bastırmak için küçük elektrik şokları verdiği "derin beyin  uyarması" adlı bir operasyon önerdi. Elektrodun doğru noktada olup olmadığını  belirlemek için de cerrahlar Adcock'u ameliyat süresince uyanık tuttu.

  Ameliyat masasına uzanan Adcock, göğsünün üzerine bançosunu koyarak  çalmaya çalışırken cerrahlar kafatasında açtıkları bir delikle işleme başladı.  Cerrahlar, beyinde doğru noktaya ulaştıklarında, ameliyat masasındaki Adcock'un  eski performansını yeniden kazandığı ve yeniden düzgün şekilde çalmaya başladığı görüldü.

  "Esas titreme" adı verilen bu durum, ellerde, bacaklarda veya çenede  titremeyle ortaya çıkan yaygın bir beyin rahatsızlığı olarak biliniyor.  Rahatsızlık, beynin bölümlerinin birbiri arasında düzgün şekilde iletişim kurması  sekteye uğradığında ortaya çıkıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı