KONYA HABERLERİ

Ameliyatla yeniden hayata tutundu

DHA
30.03.2017 - 10:51Son Güncelleme :
DHA

KONYA,(DHA)- KONYA'da 17 yaşında yakalandığı omurga hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplı bir romatizma hastalığı olan 'Ankolizan Spondilit' hastalığına yakalanan 42 yaşındaki Ali Ercan Kütük, yapılan ameliyatla yeniden hayata tutundu.
Ali Ercan Kütük, lise son sınıfta iken dizlerinde hafif şişme ve ateşlenme başladı. Hızla ilerleyen şiddetli ağrı sonucu o dönem bir hastaneye giden Kütük'e, Ankolizan Spondilit hastalığı teşhisi kondu. Kütük, protez kalça ameliyatı oldu. Ancak yıllar geçtikce bu protez eklemlerinin hareket yapma kabiliyetini engelleyince Kütük, bu kez Özel Farabi Hastanesi'ne müracaat etti. Burada yapılan ameliyatla yeniden hayata tutunan Kütük,
''Her iki kalçama total protez takılmıştı. Şu zamana kadar iyiydim. Tam 18 yıl oldu, son 2 yıldır protezlerimde oluşan gevşeme nedeniyle ikinci bir revizyon ameliyatı geçirmem gerekiyordu. Ameliyattan sonra sonra çok rahatladım.''dedi.
Ameliyatı gerçekleştiren Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi, şunları söyledi:
''Hastamızda boyun, bel ve sırt bölgesini tutan hastalığı vardı ankilozan spondilit hastalığı. Bu hastalık büyük eklemleri etkiler, kalça ve diz eklemlerini. Bu hastalık, hastamızda lise yıllarında başlamış, eklemler zamanla hareket yapmaz hale getiriyor. Daha önce takılan protez, gevşemiş kemiği de zayıflatmış, bu tip hastalarımızda genel olarak yaşı genç olmasına rağmen bu hastalığın kemiklere yapmış olduğu zarar sebebiyle kemikleri zayıflıyor ve kemiklerde çok kolaylıkla kırılabilirlik ortaya çıkıyor. Hastamızı, yaklaşık 3 ay önce sol kalçasından ameliyat yaptık protezlerini tamamen değiştirdik, eski protezlerini çıkardık yerine yeni protezler koyduk. Bir kaç gün öncede sağ kalçasındaki protezi değiştirdik. Hastamızdaki en büyük özellik, bu tip hastalarda kemik kalitesi düşüyor hastalığın vermiş olduğu etkiyle daha öncede yapılan provizyon ameliyatın içine konulan malzemelerin kemiğe verdiği zararla kemikler zayıflıyor çok ciddi risk faktörleri vardır. Bu kemik zayıf olduğu için toparlanması, tespit edilmesi zordur. Buna rağmen iki kalçasını da yeni protezler koyarak kalçasını yeniden fonksiyon yapar hale getirdik. Protez komple değiştiği için Ali bey daha iyi yaşam sürecek .''
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Ameliyatla yeniden hayata tutundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ameliyatla yeniden hayata tutundu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı