"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ameliyatla boy uzatılabiliyormuş

Güzin Abla

<ı>Burdur'dan B.E.

Sevgili Güzin Abla, 22 yaşında üniversite öğrencisi bir gencim. Sorunum bir bacağımın kemik yapısı bakımından diğerine göre bir hayli kısa olması. Yürümekte güçlük çektiğim gibi aynı zamanda da psikolojik olarak kendimi rahatsız hissediyor ve çok üzülüyorum. Ayrıca boyum da çok kısa. Hormon tetkikleri yaptırdım. Boyumun da neredeyse hiç uzamayacağını söylediler. Duyduğuma göre bir tür kemik ameliyatından sonra kemiğin boyu uzatılabiliyor, bu tür fiziksel problemler giderilebiliyormuş. Acaba bu duyduğum doğru mu? Riskleri var mı? Varsa nedir? Bu sorularıma cevap verirseniz çok sevineceğim. Saygılarımla.

Sevgili Oğlum, bana bir ay aralıkla iki mektup yazmışsın. Birinde bacağındaki kısalıktan hiç söz etmiyor, yalnız boyunu uzatmak istediğini yazıyorsun. Platin çivilerden ve bu şekilde boy uzatılabileceğini öğrendiğinden söz ediyorsun. Eğer bir bacağın diğerinden çok bariz şekilde kısaysa, bu öğrenmiş olduğun ameliyat gerçekten kısa bacağa uygulanıyor ve iki bacak aynı düzeye getiriliyor. Bana senin gibi yazan birçok okurumun boy uzatmak için bu ameliyatın yapılıp yapılamayacağını öğrenmek istediklerini görerek, bir süre önce Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi'ndeki uzmanlara bu konuyu danıştım. Eksik olmasınlar, bilgi verdiler. Bu ameliyatın çok zahmetli ve oldukça yıpratıcı olduğunu söylediler. Aylarca yatakta yatmak zorunda kalıyormuşsun. Bu yüzden, eğer yalnızca senin ilk mektubunda sözünü ettiğin o iki ayak arasına çok büyük fark görüldüğünde, gerçekleştirildiğini söylemişlerdi. Çünkü boy uzatma ameliyattında her iki bacak da kırılıp, teker teker ameliyat ediliyor ve uzaması için aylarca bekleniyormuş. Sorun yalnızca boyunun kısalığıysa bunu kafana takma oğlum, hele başkalarının sözlerine hiç aldırmamalısın.

X