Gündem Haberleri

  Ameliyat eldiveni, gazlı bez suç delili oldu

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  13.09.2013 - 07:52 | Son Güncelleme:

  Sosyal medyadan yapılan ‘Taksim’e 1 milyon kişi’ çağrıları üzerine 3 Ağustos akşamı Galatasaray’da toplanan gruptan, polisin müdahelesi sonucu dağılıp ara sokaklara kaçan kişilerden gözaltına alınan 2’si Alman, biri Amerikalı 35 kişi hakkında izinsiz gösteri esnasında polise direndikleri gerekçesi ile 4,5 aydan 2 yıl 3 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Göstericileri kovalayan polislere, “Koşmayın lan şerefsizler” diye bağırıp, kimliğini görmek isteyen polislere küfür ettiği öne sürülen H.K.’nin ise hakaret suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede gözaltına alınan kişilerin üzerinde ele geçen gazlı bez, ameliyat eldiveni, gaz maskesi, baret, puşi, deniz gözlüğü, maket bıçağı suç delilleri arasında yer aldı.

  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine Galatasaray’da toplanıp, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atan gruba önce dağılmaları konusunda uyarıda bulunan polis daha sonra güç kullanarak dağıttı. Ara sokaklara dağılan gruptan bazı kişiler yeniden İstiklal Caddesi üzerinde toplanıp Taksim’e yürümek istedikleri ifade edildi.

  “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Polis simit sat, onurlu yaşa”, “Sık bakalım, sık bakalım, biber gazı sık bakalım, kaskını çıkar, jopunu bırak, delikanlı kim bakalım” sloganları atan grubun emniyet güçlerinin uyarılarına rağmen dağılmadıkları, görevlilere taş ve şişelerle saldırmaları nedeniyle zor kullanıldığı anlatıldı.

  Ara sokaklara dağılan gruptan aralarında annesi Türk, babası Alman olan öğrenci Denis Schmick, Alman yazar Marc Klaus Jörg Sander ve ABD’li mühendis Jeff Alen Crane’in de bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler hakkında dava açılırken, iddianamede suç delilleri ise şöyle yer aldı:
  ''2 mavi renk gaz maskesi, 2’si sarı renkli 4 baret, 3 gazlı bez, 2 ameliyat eldiveni, 2 açılır kapanır maket bıçağı, 2 puşi, 2 deniz gözlüğü...''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı