Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ameliyat ekibi AIDS testine koştu

  Mehmet BÜYÜKARI- Yıldız DURAK- Yalçın İREŞ / KONYA
  25 Kasım 2001 - 01:53Son Güncelleme : 25 Kasım 2001 - 01:53

  Konya'da test sonuçları gelmeden ameliyata alınan bir hastanın AIDS'li çıkması, ameliyat ekibini paniğe sevketti. Bütün ekip, Eliza testi için laboratuvara koştururken, A.C. isimli hastanın kanı da yeniden tahlil edilmek üzere Ankara Hıfzısıhha Enstitüsü'ne gönderildi.

  Konya SSK Hastanesi'nde yatan ve tahlil sonuçları belli olmadan safra kesesi ameliyatına alınan 50 yaşındaki A.C.'nin AIDS'li çıkması paniğe neden oldu.

  Konya'nın Cumra İlçesi'nde yaşayan ve eşi A.C. 7 yıldır Romanya'da işçi olarak çalışan 5 çocuk annesi 50 yaşındaki A.C., safra kesesinden rahatsız olduğu için hastaneye başvurdu. Genel Cerrah Mehmet İnceköy'ün muayene ettiği A.C., sigortalı eşi olduğu için SSK Hastanesi'ne yatırıldı. Ameliyat öncesi tahlileri yapılan A.C., tahlil sonuçları beklenmeden 19 Kasım Pazartesi günü safra kesesi ameliyatına alındı. Başarılı geçen ameliyattan sonra A.C., diğer tedaviler için hastanede kaldı.

  PANİK BAŞLIYOR

  Bu arada, ameliyattan bir gün sonra A.C.'nin tahlil sonuçları geldi ve AIDS virüsü taşıdığı ortaya çıktı. Bunun üzerine, Op. Dr. Mehmet İnceköy başkanlığındaki ameliyat ekibinde yer alan anestezist Dilek Uzman, hemşireler Esen Gök ve Arzu Özgür ile ismi öğrenilemeyen bir hizmetliden oluşan beş kişilik ekip paniğe kapıldı. AIDS virüsünün ameliyat sırasında bulaşmış olabileceği korkusuna kapılan ameliyat ekibi, Eliza testi yaptırdı. Ayrıca, SSK Hastanesi'nde geçen salı günü tüm ameliyathaneler dezenfekte edildi ve yapılacak ameliyatlar ileri bir tarihe ertelendi. A.C.'nin kanı da, Konya Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderilerek yeniden tahlil ettirildi. Bununla da yetinilmedi ve kan örneği Sağlık Müdürlüğü kanalıyla Ankara Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne gönderildi.

  Ameliyatı yapan Operatör Dr. Mehmet İnceköy, olayı doğruladı ve ‘‘Hastanın tüm tahlillerini yaptırdık. Ameliyat günü tahlil sonuçları henüz alınmamıştı. Ameliyat sırasını kaybetmemek için safra kesesi ameliyatını yaptık. Gelen tahlil sonuçlarında hastanın kanında AIDS virüsü belirlendi. Tahlili tekrarlattık. Yine aynı çıktı ve bunun üzerine kesin sonuç için Ankara'ya gönderdik. Tahlil sonucunu beklesek iyiydi ama oldu bir kere’’ dedi. Dr. İnceköy, A.C.'ye bilgi verilmediğini, ancak AIDS'le ilgili olarak oğlunun uyarıldığını söyledi.

  Başhekim Mete Duruk: Hata yapılmış

  SSK Hastanesi Başhekimi Mete Duruk, sorulara, ‘‘Sansasyonel haber peşinde misiniz?’’ diyerek tepki gösterirken, Operatör Dr. Mehmet İnceköy'ün başarılı bir cerrah olduğunu savundu. Başhekim Duruk, ‘‘Ameliyathanelerimiz çok steril. Yoğunluk nedeniyle 8 ameliyathane de boş kalmıyor. Ameliyat atıkları steril bir şekilde yok ediliyor. Böyle bir vakada arkadaşlar gereksiz panik yapmış. Başarılı bir cerrah olan İnceköy'ün, tahlil sonuçlarını almadan ameliyata girmemesi gerekirdi, hata yapmış’’ dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı