« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Amca madalyan nerede?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Özgürlüğe attığı ilk adımda dostluk kurduğu Ramazan Güneş'in küçük kızı Sema'nın, Cep Herkülü'ne sorusunu yine kızın babası yanıtladı: ‘‘Bu kez olmadı. Madalya alamadı, ama o dünyanın en büyük haltercisi ve sporcusu. Dünyayı kaldıran amcan bu işte’’

Halterin efsanesi Naim Süleymanoğlu'na Sydney'de yarışmada geçirdiği kötü günün ardından Melbourne'de onu 14 yıl önce Bulgarlar'ın elinden yağdan kıl çekercesine alan Kırcaali'li ve Çeper'li hemşehrileri kucak açtı. Yıkık, bitkin geldiği Melbourne'de kendisinin Türkiye'ye kaçmasına yardımcı olan hemşehrilerinin yanında moral depoladı.

Özgürlüğü tattığı Melbourne sokaklarında köprüden geçerken heyecanını yenemeyen Cep Herkülü köprüden geçerken heyecanını yenemedi ve ‘‘Bu köprü yaşamamımın dönüm noktası oldu’’ dedi ve ekledi ‘‘Buraya hem dinlenmeye hem huzur bulmaya geldim. Artık podyumlarda yokum ama yeni Naimler yetiştirmek için çalışacağım.’’

Ramazan Güneş, Musa Yakup, özgürlüğe adımını attığındaki ilk dostlarıydı. Güneş'in küçük kızı Sema, Naim'e ‘‘Madalyan nerede amca?’’ diye sordu. Babası, ‘‘Bu kez olmadı. madalya alamadı, ama o dünyanın en büyük haltercisi ve sporcusu. Dünyayı kaldıran amcan bu işte’’ deyince Sema, ‘‘Tek başına mı dünyayı kaldırdı Naim ağabey’’ demekten kendisini alamadı.

Bir cafede otururken Naim'in telefonu çaldı. Arayan Bulgar Milli Takımı Antrenörü Abaciev'di. ‘‘Üzülme’’ diye başladı ve ‘‘Şampiyon olacağına çok inanmıştım ama olmadı. Seninle birlikte ben de burada halteri bırakıyorum’’ diye ekledi. Naim, ilk hocasına ‘‘Türkiye'ye gel, yeni Naimler yetiştirelim’’ dedi. Abaciev milli takımda görev almayı düşünmediğini kulüp takımı çalıştırabileceğini söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz