Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ambulans helikopter, Güneydoğu'ya hayat verdi

  Muharrem KONTAZ/DİYARBAKIR, (DHA)
  09.08.2009 - 13:57 | Son Güncelleme:

  ACİL sağlık hizmetlerinin daha etkili sunulması amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Diyarbakır'a gönderilen ambulans helikopter, bölgeye hayat verdi.

  Bölge illerinin dışında Ankara, Kayseri ve Kahramanmaraş'a da acil sağlık hizmeti veren ambulans, 151 olaya anında müdahale ederek, birçok kişinin taşınmasını sağladı.

  ‘Hava 21’ ilk görevine 2009 Şubat ayında Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde köpek ısırması sonucu yaralanan 6 aylık hamile kadını Diyarbakır Doğum Hastanesi'ne getirerek başladı. Hasta, yaralı ve acil müdahale gerektiren durumlarda kullanılan ambulans, olaylara daha seri müdahaleyi kolaylaştırdı. Şu ana kadar 116 medikal, 5 trafik kazası, 6 yaralanma, 1 iş kazası ve değişik 23 kaza olmak üzere toplam 151 olaya müdahale eden ambulans sayesinde ayrıca 2 organ nakli de gerçekleştirildi.

  İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 2008 yılının ortalarında hizmet vermeye başlayan ambulans, sadece Diyarbakır değil bölge il ve ilçelere hizmet veriyor. Ambulans, 1500 saat uçuş süresi ile acil vakalara anında müdahale ederek, can kaybını önledi. Ambulans Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Tunceli, Elazığ, Şanlıurfa, Adıyaman, Bingöl ve Malatya ile Ankara, Kayseri ve Kahramanmaraş'taki acil durumlar için de kullanılıyor.

  Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Namık Kemal Kubat, ambulansın bölgede acil hayat kurtarıcısı haline geldiğini belirterek, “Halkımızın hayatı bizim için çok önemli. Ambulans ile artık olaylara kısa bir süre sonra müdahale edebiliyoruz. Bu da ölüm riskini çok aza indirdi” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı