KAYSERİ HABERLERİ

Ambalajlı gıdalara 'Çapraz' denetim

DHA
29.03.2016 - 11:52Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - BİLİM, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, İl Müdürlüğü ile diğer illerden gelen denetim personeli tarafından 4 gün süreyle 'Hazır Ambalajlı Ürünler'de çapraz denetim yapıldığını bildirdi. 

İl Müdürü Akçadırcı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kayseri şehir merkezi ve ilçelerinde İl Müdürlüğü personeli ile diğer illerden katılan PGD personelinin 4 gün süren "Hazır Ambalajlı Mamullerin Ağırlık ve Hacim Esasına Göre Net Miktar Tespitine Dair Yönetmelik (76/211/AT)" kapsamında hazır ambalajlı mamullerin çapraz denetiminin yapıldığını kaydetti. Kamil Akçadırcı, hazır ambalajlı ürünlerde tüketici hakkının korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve üretimde kalite standardının yükseltilmesi, ülkede daha güvenilir ürünlerin dolaşımının sağlanılması amacıyla denetimler yapıldığını belirterek, ''Denetimlerde ambalaj üzerinde belirtilen net ürün miktarı ve ambalaj üzerindeki yazı ve birim işaret bilgileri kontrol edilmektedir. Denetlenen ürünler arasında tüketicilerin günlük hayatta çok sık kullandıkları yoğurt, küp veya toz şeker, toz biber, sucuk, pastırma, salam, Kayseri mantısı, yufka, süt, puding, kahve, tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, gilaboru, un, mısır nişastası, bisküvi, reçel, lokum, helva, çikolata, ayçekirdeği, kırmızı mercimek gibi çeşitli gıda ürünlerinin yanı sıra, kolonya, toz deterjan, boya gibi gıda dışı ürünler bulunmaktadır. Beş ekip halinde 17 personelin görev aldığı çapraz denetimlerde 52 firmada 71 adet ürün denetlenmiştir. 25 firmada kapalı olduğu, kapsam dışı üretim yapıldığı veya üretim bulunmadığı için denetim yapılamamıştır. 48 firmanın ambalajının miktar ve birim işaret bilgilerinin uygun olduğu tespit edilmiştir. 1 firmada damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanıldığı tespit edilmiş olup, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesi gereğince cezai işlem uygulanmıştır. Üç firmada 'Etiket Kontrolüne Aykırılık' tespit edilmiş, eksikliklerin giderilmesi için firmalara yönetmelik çerçevesinde süre verilmiş olup, süre sonunda tekrar denetim yapılacak'' dedi.

Hazır ambalajlı ürünlerin etiketinin üzerindeki bilgilerin iyi görünebilecek, açıkça okunabilecek ve silinmeyecek bir şekilde olması gerektiğini kaydeden Akçadırcı, ''Ambalajı üzerinde belirtilen ürünün net miktar ve firma adres bilgileri açık bir şekilde gösterilmelidir. Vatandaşlarımız tarafından öncelikle üzerinde net miktarı belirtilmeyen hazır ambalajlı ürünlerin satın alınmaması, ambalajı yırtılmış veya tahrip edilmiş ürünlerin İl Müdürlüğümüze bildirilmesinde gerekli hassasiyetin gösterilmesi haksız rekabetin önlenmesi ve tüketici hakkının korunması bakımından önemli görülmektedir'' ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Ambalajlı gıdalara 'Çapraz' denetim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 11 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ambalajlı gıdalara 'Çapraz' denetim haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı