ANKARA HABERLERİ

Ambalajda haksız tehlike açıklaması

Hürriyet Haber
21.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kurt Kuruç, plastik ambalajlarla ilgili bir süreden beri basında yer alan yorumların içeriğini ve tartışma yöntemini kaygı ile izlediklerini bildirdi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Kurt yaptığı yazılı açıklamada, somut bilgi, belge ve analiz olmadan yapılan genellemeler ile kişisel yorum olmaktan öteye geçemeyen bu haberlerin kamuoyunu yanlış yönlendirmekte olduğunu endişe ile izlediklerini kaydetti.
Kuruç, söz konusu haber kaynaklarının, Türkiye’nin uyum sürecinde olduğu AB ve ABD ile Japonya gibi en gelişmiş pazarları inceledikleri zaman, eleştiriye maruz kalan plastik ambalajların uygulama sınırlarının yönetmelikler ile tespit edildiğini ve kullanımlarının da çok yaygın olduğunu göreceklerine dikkat  çekti.
Bu kadar kuvvetli bir referans varken, yapılan yorumların, Türkiye’de gerek üretim izinleri alınmış ve gerekse de yürürlükteki yönetmeliklere uygun olarak üretimi yapılan sanayinin tümü için haksız bir tehlike arz ettiğini belirten Kuruç, şunları kaydetti:
Gıdaya uygunluk
“Gıda ile temas eden uygulamalara yönelik üretim yapan firmalar Gıda Kodeksi;ne uygun faaliyet gösterirler. Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından gerekli numune incelemeleri yapıldıktan sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından üretim izinleri verilir. Tarım İl Müdürlükleri gerekli kontrolleri yapar ve uygunluğu denetler.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ambalajda haksız tehlike açıklaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı