« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Amatörlere profesyonel destek fırsatı

“Nike Basketball The Challenge Projesi” ile amatör basketbol tutkunları, profesyonel eğitim alma fırsatı bulacaklar.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleştirilecek seçmelerde yer alan sporcular, projenin içinde olan milli oyuncu Sinan Güler gibi olmak ve kendilerini basketbol dünyasına kanıtlamak için yarışacak. Organizasyonda Sinan Güler'in yanı sıra Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA) yer alan üst düzey oyuncuların bireysel gelişim antrenörü Christopher Thomas da yetenekli gençlerin seçimini yapacak.

Başvuruları 23 Temmuz'da başlayan projeye katılmak isteyen genç yetenekler, facebook.com/nikebasketballturkiye adresine girerek Nike Basketball The Challenge uygulamasıyla kendi sayfalarını oluşturacak. Amatör sporcular, bu sayfada yeteneklerini gösterecek videolar koyarak oy toplamaya çalışacak. Sinan Güler, Christopher Thomas ve Nike gözlemcileri, bu videoları izleyerek 3 şehirdeki yeteneklerden 30'unun finalde yarışması için seçecek.

Bu arada projenin eleme etkinliklerinin ilki, yarın İstanbul Caddebostan'da yapılacak. Elemelerin ikinci ayağı 25 Ağustos'ta Ankara'da ve 1 Eylül'de de İzmir'de düzenlenecek. Organizasyonun finali ise 15 Eylül'de yine İstanbul'da olacak. Yarışmaya 1995-1996 ve 1997 doğumlu sporcular katılabilecek.

Öte yandan finale kalan 30 sporcu arasından seçilecek 3 kişi ABD'de Christopher Thomas ile birebir antrenman yapma fırsatını yakalayacak. Sporcular ayrıca NBA maçlarını izleme ve Nike'ın özel eğitmeni John Lucas ile antrenman yapma şansına kavuşacaklar.

Thomas: “Amatör seviyedeki genç basketbolculara şans vermek istiyoruz”

Projede yer alan ve NBA'deki üst düzey oyuncuların bireysel antrenörlüğünü yapan Christopher Thomas, amaçlarının amatör seviyedeki genç basketbolculara şans vermek olduğunu söyledi.

Thomas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli basketbolcu Sinan Güler ile birlikte bu projede yer aldıklarını belirterek, “Sinan Güler ile birlikte Türkiye'deki en iyi sporcuları seçmek için buluşuyoruz. 3 şehirde 30 en iyi oyuncuyu bulacağız. Daha sonra bunların arasından en iyileri seçeceğiz” dedi.

ABD'li antrenör, turnuvaya katılmak isteyenlerin facebook sayfası oluşturması gerektiğini vurgulayarak, “Sinan Güler ile birlikte oluşturduğumuz bazı antrenman ve hareketler var. Oyuncuların bu hareketleri gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bunu yaparken filme alacaklar ve facebook üzerinden bunu paylaşacaklar. Arkadaşlarından en fazla beğeni toplayan gençleri organizasyona dahil edeceğiz” diye konuştu.

Amaçlarının amatör seviyedeki genç basketbolculara bu şekilde şans vermek olduğunu kaydeden Christopher Thomas, şunları söyledi:
“Çoğu amatör sporcu bazı noktalarda insanların dikkatini çekecek şekilde olmuyorlar. Amatör sporcuların şans bulması ve keşfedilmeleri çok önemli.
Yapacağımız şey antrenman ve testlerini yaparak en iyi şekilde gelişmelerini sağlayacak programı oluşturmak. Seçimleri sadece ben yapmayacağım. Başka antrenörler de olacak. Gençleri sadece yeteneklerine göre test etmiyoruz. Atletik gelişmelerini de test edeceğiz. En yeteneklilerini belirleyeceğiz.”

Thomas, finalde seçilecek 3 sporcuyu ABD'de nelerin beklediği yönündeki soruyu ise “Kazanacak gençler bir hafta benimle antrenman şansı yakalayacak. Antrenmanlarda başka amatör sporcular da olacak. Kolejleri ziyaret edecekler ve maçlara gidecekler. Nike'ın üst seviyedeki oyuncularıyla tanışacaklar. John Lucas ile beraber antrenman yapma fırsatı bulacaklar. Profesyonel oyuncuların nasıl antrenman yaptıkları ve profesyonel seviyeye geçmek için ne gibi anlardan ve antrenmanlardan geçtiklerine dair deneyim kazanacaklar” diye yanıtladı.

Christopher Thomas, bu projenin sadece Türkiye'ye özel olduğunu ve Sinan Güler ile birlikte geliştirdikleri organizasyonun farklı bir özellik taşıdığını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz