« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Amatörlerde devrim yapıyoruz

TFF Yöneticisi Ali Düşmez 30 yıllık birikimleri ile Türkiye’de sporun alt yapısını oluşturan projeler ürettiklerini söyledi.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

- Sportif başarı, sosyal iş olmadan mesaj verilmez. Spor sıkıntıları büyütmek için değil rahatlatmak için var.
- Ülkemizdeki tüm kentlerde amatör spora profesyonellikten daha çok önem vermeye başladık. Yüzme konusunda ciddi talepler var. Ata sporumuz güreş konusunda canlanma başladı.

TFF yöneticisi, Türkiye Amatör Kulüpler Federasyonu Başkan yardımcısı, İstanbul Amatör Kulüpler Federasyonu Başkanı Düşmez amatörlerin sorunlarını tek tek analiz ettiklerini belirterek ülke genelinde spor ve gençlik harekatı başlattıklarını belirtti.

İşte Ali Düşmez’in sözlerinden satır başları

Başarımın sırrı iyi yönetici grubu arkadaşlarımla birlikte çalışmamdır. Topluma soluk getirmek için savaşıyoruz. Toplumda zaman zaman sıkıntılar var. Terör var didişme var maçlarda yaşadığımız ortamlar var. Onun için işin amatör tarafında olmayı seviyorum. Başarının anası amatör spordan geliyor. Kulüp ve federasyon bünyesinde sosyal duyarlılıklar çok önemli.

Doğu ve batı arasında köprü kurulacak

Türkiye’de 11.500 takımın, yaklaşık 250 bin amatör futbolcunun olduğunu vurgulayan Düşmez, mini erkekler müsabakalarının amatör spor kulüpleri tarafından realize edileceğini söyledi.  2002-2003 doğumlu futbolculara lisans çıkartacaklarını belirten başkan, askeri sivil personellere de lisans çıkartacaklarını ekledi. Askerlerin halkla kaynaşmasını istediklerini belirten Düşmez, aynı zamanda batı ile doğu illeri arasında kardeşlik projesi adı altında, maddi ve manevi yardımlaşmada bulunacaklarını belirtti.

11 BİN 500 AMATÖR TAKIM VAR

Türkiye’de 11.500 takım var. 81 ilde 76 bin civarında amatör futbol müsabakası oynanıyor. Konuyla ilgili konuşan Düşmez, “Ülkemizde 250 bin amatör futbolcu var. 500 bine yaklaşan tüm amatör branşlarda sporcu var. Bu branşlardaki sporcuları hedeflere yönlendirmek için çalışıyoruz. Türkiye’de ilk kez mini minikler ligi müsabakaları amatör Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından realize edilecek” dedi.
Bundan böyle Türkiye’de 2002-2003 doğumlu futbolcular lisans çıkartacak. Küçük yaştaki sporcular yakın takibe alınacak ve izlenecek. Askeri sivil personel lisans çıkartarak futbol oynayabilecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz