Gündem Haberleri

  Amatör uydu girişimi kısa sürdü

  Hürriyet İnternet
  08.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki iki astronot tarafından, kullanılmayan bir astronot elbisesi radyo vericisine dönüştürülüp Dünya yörüngesine bırakıldı. Bir hobi olarak ortaya çıkan ve amatör radyo tutkunlarını heyecanlandıran girişimin ömrü ise pek uzun olmadı. “SuitSat” olarak adlandırılan verici, Dünya etrafında birkaç tur attıktan sonra sinyal kesintisine uğradı.

  Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli bulunan iki astronot Bill McArthur ve Valery Tokarev tarafından hobi ve eğitimsel amaçlar doğrultusunda ortaya çıkan enteresan bir proje, amatör radyo tutkunları arasında heyecan yaratmasına rağmen pek uzun ömürlü olmadı.

   

  Kullanılmayan bir astronot giysisinin, bir pil ve birkaç elektronik aygıtla bir araya getirilmesinden ortaya çıkan “SuitSad” lakaplı şu ana kadar yapılmış en garip uydu, Dünya etrafında birkaç tur döndükten sonra işlevsiz hale geldi.

   

  SuitSat üzerinde radyo sinyalleriyle iletilmek üzere bir dizi önceden kaydedilmiş ses ve dijital bir resim bulunuyordu. Amatör radyo tutkunları, aldıkları zayıf sinyallerin ardından SuitSat ile aralarındaki iletişimin birkaç saat sonra tamamen kesildiğini bildirdi.

   

  SuitSat, birkaç hafta içerisinde Dünya’nın atmosferine çekilerek yanacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı