Dünya Haberleri

DÜNYA

  Amato: Hizbe gerek yok

  Hürriyet Haber
  27 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Eylül 2000 - 00:01

  Türk merkez solu ve sağı yıllardan beri kendi içinde uzlaşmaya yanaşmazken, iktidara geldiği 1996 yılından bu yana 3 başbakan değiştiren İtalyan merkez solu toparlanıyor.

  Başbakan Guiliano Amato, ilkbaharda yapılacak seçimlerde daha şanslı olduğu gerekçesiyle partisinden kendisi yerine Roma'nın yakışıklı Belediye Başkanı Francesco Rutelli'yi desteklemelerini istedi.

  İTALYA Başbakanı Guiliano Amato, gelecek ilkbaharda yapılacak seçimlerde merkez solu daha güçlü kılmak için liderlikten vazgeçme kararı aldı. Seçimlere kadar başbakanlık görevini sürdürecek olan Amato, partisinden son dönemde başarılı politikaları önplana çıkan yakışıklı Roma Belediye Başkanı Francesco Rutelli'yi desteklemelerini istedi.

  İtalyan solu, eski Komünistler, Yeşiller, Hrıstiyan Demokratlar ve Sosyalistler'den oluşuyor. 1996 yılında iktidara gelen merkez sol, şimdiye kadar 3 başbakan değiştirdi. Geçen Nisan ayında başbakanlığa gelen Amato, kararlı politikalarıyla İtalya'nın ticaret açığını daralttığı gerekçesiyle uluslararası alanda kabul gördü.

  Ancak Amato, başarılı politikalarına rağmen kocaman kulakları ve çukur çenesiyle Miki Fare'ye benzetilip, basına malzeme oldu, seçmenden beklenen desteği göremedi. Kamuoyu yoklamalarında Amato, merkez sağın güçlü başbakan adayı basın imparatoru ve eski başbakan Silvio Berlusconi'nin gerisine düştü. Berlusconi, % 50'den daha fazla oy alıyor. İşte bu tablo yüzünden Amato, belki de merkez solun kaderini belirleyecek bir karar aldı.

  Geçen akşam İtalyan televizyonunda yayınlanan ‘Porta a Porta’ (Kapı Kapı) programına katılan Amato, liderlik yarışını Roma Belediye Başkanı Rutelli'ye bıraktığını açıkladı. Amato, ‘Amato-Rutelli çekişmesinin bir faydası yok’ dedi. Seçimlere kadar görevine devam edeceğini söyleyen Guliano Amato, ileride yine ekipte yer alacağını belirtti.

  Amato, ‘42 yıldan beri bu ekipteyim, 42 yıl daha burada hizmet vermek istiyorum’ dedi. Amato, Francesco Rutelli için ‘iyi niteliklere sahip bir kişi’ olarak tanımladı.

  46 yaşındaki Rutelli'nin yıldızı son dönemde parlamaya başladı. Hrıstiyanlığın 2000'inci yılı dolayısıyla yüzbinlerce kişi Roma'ya akın ederken, İtalyan başkentinde hizmetler hiç aksamadan devam etti. Rutelli, en büyük sınavını da geçen Ağustos ayında verdi. Vatikan'ın bir hafta süren Dünya Gençlik Günü dolayısıyla Roma'ya 2 milyon hacı adayı akın etti, ayin ve kutlamalar ciddi sorun yaşanmadan geçti.

  25 yaşından Radikal Parti'den parlamentoya giren daha sonra Yeşillerle birlikte çalışan ve şimdi Hıristiyan Demokratlar'da yer alan Rutelli, bu nedenle bazı tarafından siyasi istikrarsızlıkla eleştiriliyor. Karizmatik ve yakışıklı bir siyasetçi olan Rutelli, korumaları izin verdiğinde trafik tıkanıklığını motosikletine atlayarak aşıyor. Merkez sol koalisyonunun, başbakan adaylarını önümüzdeki Ekim ayında yapılacak kurultayda açıklaması bekleniyor. Rutelli'nin ne kadar başarılı olacağı ise ilkbahardaki seçimlerde belli olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı