AMASYA HABERLERİ

Amasya Ünivertesi’nden 4 Kıtada İşbirliği

IHA
27.02.2015 - 11:13Son Güncelleme :

EVRENSEL BİR YÜKSEKÖĞRETİM HEDEFLEYEN MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI İLE ÜNİVERSİTENİN BU YIL 12 ÖĞRETİM ELAMANINI TAYLAND, HİNDİSTAN, BOSNA HERSEK, RUSYA GİBİ ÜLKELERE GÖNDEREREK DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİ ANLATAN ORBAY, “DERS VERME-ALMA HAREKETLİLİĞİ KAPSAMINDA İSE KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN GİBİ ÜLKELERDEN AKADEMİSYENLER ÜNİVERSİTEMİZDE MİSAFİR EDİLDİ. BUGÜN İÇİN MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMINDA ÜNİVERSİTEMİZİN 3 KITADA 14 ÜLKE KAPSAM ALANI İÇERİSİNDEDİR” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

IHA

Amasya Üniversitesi, ulusal ve uluslararası düzeyde değişim programları olan Farabi, Erasmus ve Mevlana programları ile Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarındaki üniversitelerle işbirliği yapıyor.
Yükseköğretim kurumlarının temel hedefleri arasında önemli bir yere sahip olan uluslararasılaşma noktasında Amasya Üniversitesi’nin son dönemlerde önemli bir mesafe aldığını ve Farabi, Erasmus ve Mevlana programlarını en üst seviyede kullanan üniversitenin pek çok ikili işbirliği anlaşmasını imzalayarak hayata geçirdiğini belirten Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, “Öğrenci, öğretim elemanı ve idari personel değişiminin yanı sıra yükseköğretimde bir diğer boyut olan ortak programlar inşa etmemiz gerekmektedir” dedi.
Amasya Üniversitesi olarak Farabi ve Erasmus ile yapılan staj ve öğrenim ve ders verme-alma hareketliliği konusunda son dönemde üniversitenin ölçeği dikkate alındığında önemli mesafeler kaydettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Orbay, “Öğrenci ve öğretim elemanı değişiminde ulusal, AB ve Amerika ekseni dışında kalan tüm ülkeleri kapsayacak yeni bir değişim programı olan Mevlana değişim programında da değişimler başladı” diye konuştu.
Evrensel bir yükseköğretim hedefleyen Mevlana Değişim Programı ile üniversitenin bu yıl 12 öğretim elamanını Tayland, Hindistan, Bosna Hersek, Rusya gibi ülkelere göndererek değişimi gerçekleştirdiğini anlatan Orbay, “Ders verme-alma hareketliliği kapsamında ise Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelerden akademisyenler üniversitemizde misafir edildi. Bugün için Mevlana değişim programında üniversitemizin 3 kıtada 14 ülke kapsam alanı içerisindedir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden Amasya Ünivertesi’nden 4 Kıtada İşbirliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 11 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Amasya Ünivertesi’nden 4 Kıtada İşbirliği haberi güncellenecektir.

AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:09
 • Guneş
  05:43
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:55
Sayfa Başı