AMASYA HABERLERİ

Amasya Üniversitesi’nde ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konferansı

DHA
03 Mart 2017 - 10:06Son Güncelleme : 03 Mart 2017 - 10:07

Amasya Üniversitesi’nde ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konferansı

DHA

Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)- AMASYA Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle ‘’Akılcı Antibiyotik Kullanımı, Mikrobiyota ve Farmakovijilans’’ konulu bir konferans düzenlendi.

Amasya Üniversitesi İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonu'nda ‘’Akılcı Antibiyotik Kullanımı, Mikrobiyota ve Farmakovijilans’’ konu başlıkları altında bir konferans gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasında Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, "Bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği bir ortamda temel bilimlerde yapılan çalışmalar sağlıktan ekonomiye, iletişimden pek çok alana kadar hayatımızı doğrudan ilgilendiriyor. Dünya istatistiklerine baktığımız zaman ortalama yaşam süresinin çok daha yukarılara çıktığını, bunun da sağlık alanında yapılan çalışmalara ve sağlık çalışanlarına borçlu olduğumuzu görüyoruz. Tabi bu iyi gelişmelerin bazen kontrolsüz kullanıldığında birey, aile, toplum üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Bu olumsuz etkileri azaltmak için hepimize görevler düşüyor. Bizler de bir eğitim kurumu olarak toplumu bilinçlendirmek, eğitmek için üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirme gayreti içindeyiz. Bu noktada Sağlık Yüksekokulu ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliğimizle uyum içinde çalışıyor’’ dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Daire Başkanı Mesil Aksoy, ‘Akılcı İlaç Kullanımı faaliyetleri ve Verilerle Antibiyotik Kullanımı’ başlıklı bir sunum yaptı. Aksoy, Türkiye geleninin yüzde 29.53 olduğunu, en yüksek oranın yüzde 48.2 ile Mardin’de, en düşük yüzdenin ise yüzde 18.4 ile Artvin’de olduğunu söyledi.

Marmara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Anabilim Dalı Farmakogenetik ve İlaç Güvenliliği Birimi Başkanı Prof. Dr. Semra Şardaşise ise, ilaçların piyasa sürülmeden önce etkin ve güvenli olduklarının, preklinik ve klinik çalışmalar ile ispatlanarak ancak onay alabildiğini kaydetti. Şardaşise, "Farmakovijilans sistemin amacının riskleri ve risk faktörlerini en kısa sürede tespit edebilmek, bu tespitlerde en önemli kaynak ise spontan bildirimlerdir" dedi.

Konferans sonunda Rektör Prof.Dr.Orbay ve protokol üyeleri katılımcılara ‘Ağaç Dikme Sertifikası ve teşekkür belgesi takdim etti. Konferansa ayrıca Amasya Vali Vekili Ferhat Burakgazi, Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Faruk Tonga, İl Sağlık Müdürü Mehmet Rüştü Ertosun, İl Halk Sağlığı Müdürü Öner Nergiz, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, eczacılar, kamu kurum temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden Amasya Üniversitesi’nde ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mart 2017 tarihinde saat 10 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Amasya Üniversitesi’nde ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konferansı haberi güncellenecektir.

  AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Temmuz 2017, Pazar
  • İmsak
   03:10
  • Guneş
   05:18
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı