AMASYA HABERLERİ

Amasya Üniversitesi’nde Rekor Doluluk Oranı

IHA
25.07.2015 - 11:58Son Güncelleme :

REKTÖR ORBAY, ÜNİVERSİTEDEKİ 5 BİN 66 KİŞİLİK KONTENJANIN 4 BİN 985'İNİN DOLDUĞUNU AÇIKLADI.

IHA

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, bu yıl üniversitedeki 5 bin 66 kişilik öğrenci kontenjanının 4 bin 985’inin dolduğunu açıkladı.
Lisans ve önlisans programlarına yapılan başvurularla yaklaşık yüzde 99’luk rekor doluluk oranını yakaladıklarını belirten Rektör Orbay, “Önceki yıllara oranla doluk oranımızın arttığını görüyoruz. Bu durum istihdam odaklı, mezuniyet sonrası iş sıkıntılarının minimum yaşanan programlara yönelmemizin sonucudur” dedi.
‘Hep birlikte daha ileriye’ parolasıyla istihdam odaklı büyümeyi ve mesleki-teknik eğitimde kalitenin adresi olmayı hedefleyen ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştıran, eğitimin tüm paydaşlarıyla uyumlu ve işbirliği içerisinde çalışmalarını devam ettiren Amasya Üniversitesi çok yönlü çalışmalarının meyvelerini almaya başladı.
2015 ÖSYM yerleştirmeleri sonucunda Amasya Üniversitesi önlisans, lisans ve yabancı uyruklu öğrenci düzeyinde rekor doluluk oranına ulaştı. Birinci ve ikinci öğretim programları dahil olmak üzere lisans düzeyinde bir, önlisans düzeyinde üç program dışındaki tüm programlarda yüzde 99’luk orana ulaşıldı.
Yeni kayıt hakkı kazanan öğrencilere ve ailelerine yönelik olarak açıklamada bulunan Prof. Dr.Orbay, “Amasya pek çok medeniyete beşiklik etmiş, tarihin her döneminde kültür, sanat ve bilimsel faaliyetleriyle öne çıkmış uygarlık merkezi bir şehir. Türk tarihi açısından ise Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda toparlanmanın ve milli mücadele hamurunun yoğrulduğu önemli bir merkezdir” diye konuştu.
“Tarihten devralınan bu mirasın ve gücün kuşaktan kuşağa daha da güçlendirmiş olarak aktarılmasından birinci derecede sorumlu olan kurumların başında ‘İdeal üniversiteler’ gelmektedir” diyen Orbay, “Çünkü ideal üniversiteler tarihin her döneminde toplumların önünü açan, onların ufuk çizgilerini belirleyen, öncelikli olarak bulundukları bölge insanına, ülkeye ve evrensel anlamda tüm insanlığa artı değer katmak için bilimsel veriler ışığında çalışan en seçkin eğitim kurumları olmuşlardır. Bugün de Amasya Üniversitesi, ülkemizin çağdaş, dünyada öncü ve önder olması için araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yolculukta sizleri de Amasya Üniversitesi ailesinin bir ferdi olarak bugünden sonra aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden Amasya Üniversitesi’nde Rekor Doluluk Oranı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Amasya Üniversitesi’nde Rekor Doluluk Oranı haberi güncellenecektir.

  AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:43
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:35
  • Akşam
   18:01
  • Yatsı
   19:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı