BARTIN HABERLERİ

Amasra Termik Santral Lavuar Tesisinin ÇED Kararının Yürütmesi Durduruldu

IHA
30.07.2015 - 17:19Son Güncelleme : 30.07.2015 - 17:20

HATTAT HOLDİNG'E BAĞLI HEMA ENDÜSTRİ AŞ'NİN KURMAK İSTEDİĞİ LAVUAR ALANI İLE İLGİLİ ÇED'E GEREK YOKTUR' KARARINA ZONGULDAK İDARE MEHMEKESİ 'DUR' DEDİ

IHA

Zonguldak İdare Mahkemesi Hattat Holding tarafından Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale ait lavuar tesisi için Bartın Çevre İl Müdürlüğü tarafından verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının yürütmesini durdurdu. Mahkeme Bartın Platformu’nun yaptığı itirazları haklı buldu.
"İTİRAZ YOLU KAPALI"
Zonguldak İdare Mahkemsi yapılan başvuruyla ilgili oy birliği ile aldığı kararda, tesisin önemli çevresel etkilerinin olacağı kararına vardı. Kararda, "Mahkeme kararında; “uyuşmazlık konusu tesisin çevresel değerlendirme ve ekolojik değerler yönünden önemli çevresel etkilerinin olacağı hususları dikkate alındığında çevresel etki değerlendirmesi yapılması ve ÇED raporu hazırlanması suretiyle işlem tesis edilmesi gerektiği sonucuna varıldığından, Çevresel Etki Değerlendirilmesine gerekli olmadığı yönünde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir. Diğer yandan, dava konusu ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına konu kömür hazırlama tesisinin ormanlık yerde çevresel ve ekolojik yönden önemli etkilere neden olabilecek alanda yapılacak olması nedeniyle söz konusu faaliyetin yapılması halinde çevreye olumsuz etkilerinin olabileceği anlaşıldığından, dava konusu işlemin uygulanmasında çevre ve yapılan yatırımlar yönünden telafisi güç veya imkansız zararların doğabileceği sonucuna varılmıştır” vurgusu yapıldı.
"HUKUKSUZ BİR GİRİŞİM"
Platformdan konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, “Hattat şirketine ait “Kömür Hazırlama Tesisi”ne, Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sadece beş gün içinde “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Bartın Platformu üyeleri bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Zonguldak İdare Mahkemesi 2015/187 nolu kararıyla bu kararın yürütmesinin durdurulmasına itiraz yolu kapalı olmak üzere oybirliğiyle karar verdi. Bu karar, yıllardır hukuksuz şekilde yürütülen termik santral kurma girişimleri ve ÇED süreçlerinin de sonlandırılması için önemli bir gerekçe oluşturuyor” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Amasra Termik Santral Lavuar Tesisinin ÇED Kararının Yürütmesi Durduruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Amasra Termik Santral Lavuar Tesisinin ÇED Kararının Yürütmesi Durduruldu haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:34
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı