OSMANİYE HABERLERİ

Amanoslardaki ağaçlarda 'Çam kese böceği' tehlikesi

DHA
31.03.2016 - 11:14Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE'ye bağlı Karacalar Köyü'nün Amanos Dağları'ndaki kızılçam ormanı, 'Çam kese böceği' tehlikesi ile karşı karşıya.
Doğaseverler, Amanos Dağları eteklerindeki yüzlerce ağacın dal ve yapraklarının kurumaya başladığını belirterek, yetkililere bu durum karşısında acilen önlem almaları çağrısında bulundu. Çam ağaçları üzerindeki beyaz pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden çam kese böcekleri, bölgedeki bir çok ağaca sıçrayarak kurumalarına neden oldu.
Doğa ve piknik amaçlı geziler düzenlenen ormanlık bölgede zararlı böceklerin çam ağaçlarında hızla yayıldığını görenler, önlem alınması için yetkililere seslenirken, aksi takdirde çam ağaçlarının hızla yok olacağını ileri sürdüler. Doğaseverler bu böceklerin başta kızılçam olmak üzere karaçam, sarıçam, fıstık çamı ve Lübnan sediri gibi ağaçlarda tahribata neden olduğunu, bu nedenle yetkililerden ivedilikle entegre ve biyolojik mücadele çalışmalarına başlanmasını istedi.
İE(OA/ )(29.03.2016,FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden Amanoslardaki ağaçlarda 'Çam kese böceği' tehlikesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Amanoslardaki ağaçlarda 'Çam kese böceği' tehlikesi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı